Pokračování textu ze strany 13
… tych mrożnych gracików opadały na obnażone części naszych ciał i w ten sposób dotkliwie przygotowały nas na zewnętrzną temperaturę.
Ubrania ułożyliśmy na noc pod śpiwory - prosto na karimatki, aby rankiem nie były bardzo wychłodzone.
Zdawałoby się, że zimowe obozowanie jest tym bardziej wymagające, im bardziej kreska termometru spada poniżej punktu zamarzania. Nie jest to praw- da. Tak na przykład osłonięci i zagrzebani przed wiatrem, zawieją czy zadymką w śniegowym schronie, ocenimy niższą temperaturę po tym, że w wytworzo- nym schronieniu strop nad naszymi głowami bezpiecznie się trzyma i że nasze buty i spodnie nie przemakają jak w mokrym śniegu. Lecz jak taki schron właściwie wygląda?
Nie zaszkodzi, jeśli miejsce, gdzie mielibyśmy zamiar w zimie obozować, upatrzymy sobie już na jesień, aby nam przy wybieraniu i wygrzebywaniu Śniegu nie sprawił niespodzianki świerczek, skałka czy pień. Wybrane miejsce możemy oznakować na przykład dwumetrowym drągiem. Potem w zimie łatwo sprawdzimy, jak wysoką warstwę śniegową mamy do dyspozycji. Jeśli wszak drąga nie znajdziemy, wtedy warunki do zbudowania schronienia są idealne. Gdy nie jesteśmy w ten sposób z góry przygotowani, znajdziemy śniegową zaspę i łopatką wykopiemy w niej studnię do potrzebnej głębokości. Następnie wybierzemy Śnieg w bocznej ścianie studni tak daleko i głęboko, aż otrzymamy przestrzeń dla przewidywanej ilości osób; przy tym maksimum to cztery osoby. Przy wygrzebywaniu Śniegu dobrze nam posłuży łopatka na węgiel z alumini- um z krótkim uchwytem; Śnieg nie nalepia się za bardzo na jej powierzchni, jest lekka i dobrze się z nią pracuje. Ze ścian śniegowych wybieramy większe kawały śniegu, które transportujemy na powierzchnię i tworzymy z nich przed wejściem zawietrzną ścianę.
W schronie naprzeciw wejścia wygłębimy małą wnękę, do której umieścimy świecę. Ona oświetli przestrzeń schronienia, utrzyma przyjemną temperaturę powietrza i nasz dobry humor nawet w najbardziej siarczystym mrozie. Wygodnie ułożymy się do snu na karimatkach. Nie polecamy instalowania większej ilości świec: ze stropu schronienia niebawem będzie kapać woda, która przemoczy Śpiwory.
W ciągu dnia wybieramy tę najrozmaitszą działalność, która pokrzepi nas na ciele i duchu i oddali myśli o tym, jak tutaj w śniegu i zimie trwamy i że byłoby nam lepiej w domowym zaciszu. Urządzamy konkursy o wielkiej ilości dyscy- plin, ukierunkowanych na sportowe, narciarskie i niekiedy akrobatyczne ..text pokračuje