Pokračování textu ze strany 12
Ostatně domnívám se, že ve všeobecných rysech koedukace v kmenech proveditelná je, ovšem vždy v družinách, které sdružují totéž pohlaví. Moudré, ne zbrklé uskutečňování koedukace při společném programu celokmenovém (výlety, sněmy, táborové ohně a p.) je věcí pokroku.
Ovšem život družiny bude sourodý jen při rozlišení pohlaví.
A tak nakonec vidíme, že správná je pointa toho, co řekl E. T. Seton o vudkraftu v tomto směru:
„Myšlenka vudkraftu poskytuje plán vývoje obou pohlaví a všech věků“. (Všimněte si, že Seton neříká „plán společného vývoje“.)
A uvážíme-li, co napsal Miloš Seifert ve svých Základech kmenového zřízení pro chlapce a děvčata (podle americké Woodcraft League a zkušeností Psohlavců) r. 1922, pochopíme mnohé z toho, co je nám nejasné:
„Kromě dětského věku, který může býti smíšený, jsou ve všech větvích souběžně mužské a ženské organisace, t.j. jsou družiny a kmeny (u Seiferta dokonce i kmeny — pozn. pis. článku) pouze mužské a pouze ženské, nikdy (!) smíšené, v náčelnictvu jednot i v náčelnictvu Obce pak střídavě mají funkce muži a ženy. Tedy lesní moudrost uznává úplnou rovnoprávnost pohlaví, pracovní jednotky však ..text pokračuje