Pokračování textu ze strany 73
5. Posel. Posel (nebo několik) vyslán na určité místo s depeší. Četa nepřátel hlídá — nikdo blíže než na 200 m. od jeho cíle, a hledí jej chytiti. Posel — pouze on — smí použíti přestrojení a každé příležitosti k oklamání, jež se naskytne.
Ve městě je cílem pošta, kde mu rádi vytisknou na papírek razítko na důkaz, že tam byl. V krajině je u cíle soudce nebo důvěrník. S návratem je úkol těžší: posel se musí opět vrátit. Posel smí prchnout, ale surové rvaní a box není dovolen, jen zápas a zadržení.
6. Divadlo. Známý děj, viděné divadlo, čtený příběh jsou látkou. Hoši si rozdělí osoby, určí se jeviště a hoši hrají, bez přípravy, každý dle svého nápadu ve smyslu a směru děje.
7. Rozprava. Dva — tři hoši vedou debatu o určeném předmětu.
8. Přednáška. Určí se někomu, o čem má přednášeti — ihned, bez přípravy. Předmět: vážný, žertovný, jakýkoliv. Přednes: „vážně“, „žertovně“ — buď dle libosti nebo dle určení vůdce.
9. Soud. Skaut, který se dopustil chyby, byl při hře prozrazen nebo chycen, propustil nebo neviděl nepřítele atd., je obžalován. Ustanoví se obhájce (s ním se smí radit), soudce, přísedící (nebo porota), veřejný žalobce, svědci proň, svědci proti němu. Provede se šetření, žaloba, soud, obhajoba, výslechy, rozsudek atd.
Totéž možno provést i s vymyšleným dějem nebo žalovaný představuje hrdinu příběhu nebo povídky všem známé. Hoši tu cvičí bystrost výslechu, popisu, paměti, vynalézavosti.
10. Výzkumná výprava. Dvě čety, prvá nechává stopu umělou a jde napřed. Druhá hodinu za nimi stopuje, přepadne. Soudce u prvých. Vyhraje výprava, zpozoruje-li a přepadne je. Výborné i v zimě se saněmi.
11. Sněhová pevnost. Jedna četa staví pevnost, jak se dá, použije, čeho může. Druhá četa, dvakráte tak četná, ..text pokračuje