Pokračování textu ze strany 54
… mají obzvláštní důležitost. Emoční stránka člověka byla ve staré škole úplně zanedbávána – a snad je přednější než rozumová. Ona je hybnou silou života.
Nesmíme zapomenout, že výchova má probudit tvůrčí činnost, to jest probudit, rozkývat subjekt. Schopnosti utajené, skryté vyvolat, vyzkoušet, originalitu rozvinout. To všechno právě souvisí s emocí dotyčného. Dříve disciplina a vycepování pro vnější cíle a požadavky. Teď jemné zaťukání a ohledání pro vnitřní rozvoj.
Nikde individualita se tak nerozvine jako woodcrafterskou výchovou, sahající k primitivním schopnostem a potřebám člověka.
U hochů přichází doba, kdy jsou naprosto neschopni skládání zkoušek. Zejména jsou-li povahy sensitivní, nervosního temperamentu a v období puberty, kdy emoční vzrušení zastavuje načas rovnováhu intelektu.
Jak opatrný tu musí býti učitel, aby neukřivdil. Jak nemožná je v té době stará škola s balastem memorovaných učeností.
Ale jak spásná je tehdy woodcrafterská výchova, která je tak všesměrná a bohatá, že dovede postavit před zraky lačnícího nové cíle, jež ho chytnou a zaujmou celým spádem jeho bytosti? Nic nepředpisuje, nenutí, ale získá tolika krásnými věcmi. Nezanedbává tělo a učí je ovládati. Je ..text pokračuje