Každý své. Hráči odloží u cíle kabáty, vesty, čepice. Před každým zástupem u cíle jest jich tedy hromádka. Na povel vyrazí všichni první k cíli, uchopí svůj předmět (musí jej nalézti a vytáhnouti z hromady, čímž se hra ztěžuje) a běží na původní místo. Dorazí, vyběhnou druzí s touž úlohou. Po nich třetí atd., až poslední, jenž v některém zástupu dorazil nejdříve na své místo, hlásí vítězství své družiny.
NAŠE KNIHY
Miloslav Skořepa: Puberta (Děd. Komenského, Praha 1928, 54 Kč). V české literatuře nemáme soustavneho spisu o psychologii mládí, proto vítáme Skořepův spis. Autor ovšem navazuje na slavné anglické dílo Hallovo: „Adolescence“, ale přináší mnoho dokumentů také ze své prakse. Sleduje, jak sám říká, více cíle praktické než vědecké, proto jeho kniha je pedagogicky živá a má velkou cenu pro naše vůdce a učitele. Václav Pekárek.
Miloš Seifert: Radostná škola. Kapitoly o činné škole v cizině a budoucí škole naší (Rudolf Promberger, Olomouc, 1929, 15 Kč) M. S. napsal knihu, jež otevírá nové výhledy škole. Navazuje na přirozenost dítěte a ideály mládí, přichází k závěru, že škola by měla být místem radosti a štěstí. Ukazuje na několika krásných školách uskutečněných v cizině, čím se jinde škola už stala. A chce stvořit školu woodcrafterskou, kterou nazývá školou slovanskou, aby zdůraznil, že musí spontánně vyrůst z domácí půdy, domácího cítění a myšlení.
Woodcrafterská škola je snem všech, kdož jsme tábořili a v táborech se vychovávali. Seifertova kniha je výzvou a zahájením mohutné akce za ni. Kupte si tuto knihu a získávejte přátele woodcrafterské škole budoucí. P. Z.
Karel Čapek: Hovory s T. G. Masarykem (Aventinum — Čin). Pěkná knížečka, bezděčných, nahodilých vzpomínek a úvah pro naše vůdce. Posílí lásku k mládeži a důvěru k životu, staneš se jí pak vnitřně ucelenější a pevnější. Knížka dotýká se mnoha problémů, které ještě dnes tak dobře cítíme, jako učitelského vzdělání, antisemitismu, nedostatku dětské literatury, puberty, náboženství na školách a j. Zajímat ale budou každého klukovské hry, skauting, dítě v Americe a Evropě, život na vsi a jeho studium, pokusy na školách, střední škola v Anglii a u nás, didaktika a pedagogika a j. Vřele doporučujeme do junáckých knihoven. M.
Časopisy
Sbratření. Red. Přem. Pitter. Ročně 12 Kč. Adm. Praha X., Čelakovskeho 7.
Krása našeho domova. Redaktor Dr. J. Sv. Procházka. Ročně 20 Kč (sleva). Adm. Praha I., Malé náměstí 11.
To jsou dva časopisy, na které jsme již dříve upozorňovali a které by měli naši junáci odbírati. Jsou takřka nezbytnými doplňky Vatry. M. S.