Pokračování textu ze strany 158
… mohou být v nejlepším případě pouze vzorem, ukázkou možností, ale nedokáží ovlivnit širší společnost, jak by bylo žádoucí. A ještě horší by bylo, kdyby i tyto malé skupinky (Liga, kmen, stráže) praktikovaly činnost jen pro svou zábavu, činnost spíš bizarní, než výchovnou. Kdyby dokonce zaměňovaly vznešené cíle růstu a zdokonalování osobnosti, smysl onoho Setonova Stoupání na Horu, za možná atraktivní, ale přece jen povrchní a zavádějící program: namísto práce na sobě, na výchově vůle, charakteru a všech kladných vlastností by převládala zábava, povrchní kultivace těla, dekorativního povrchu, ať už by se to projevovalo pomalováním vlastního těla a přemírou falešných ozdob nebo povrchní myšlenkou.
Pohled do budoucnosti musí tedy být pro nás i výzvou – imperativem vážnosti a opravdovosti všeho našeho konání. Nechť již bude v XXI. století existovat Lesní moudrost a její ideály v jakékoliv organizované podobě, bude mít právo na existenci jen tehdy, bude-li přínosem, t. j. povede-li její výchovná (nikoliv jen “zájmová”) činnost opravdu k vyššímu a čistšímu lidství. Jakýkoliv jiný cíl byl by jen odklonem od jedinečných ideálů E.T.Setona i vznešených výchovných záměrů a hledisek našeho profesora Miloše Seiferta.
Jaký tedy bude program budoucího hnutí woodcraftu, či – lépe a přesněji – našeho hnutí Lesní moudrosti?
Zcela jistě zůstane většina toho, co se osvědčilo:
a) Přírodní rámec většiny činností a aktivit.
b) Příroda jako učitelka i jako předmět úcty, zájmu, ochrany.
c) Bratrské (sesterské) vztahy ke všem lidem dobré vůle i ke všemu živoucímu v přírodě.
d) Neodmyslitelné jsou aspekty etické, filosofické, duchovní.
e) Nekompromisní postoje vůči negativním faktorům nadměrné civilizace technické (elektronické, chemické, kybernetické atd.).
f) Altruistické postoje vůči všem potřebným, trpícím, utlačovaným atd.
Pro tyto narůstající úkoly, jejichž spektrum se od zakladatelských dob Setonových i Seifertových značně rozšířilo i změnilo, bude nadále nutno:
1) Posilovat, cvičit, kultivovat tělo, jeho sílu, odolnost, otužilost, houževnatost, vytrvalost i obratnost, a zvláště
2) kultivovat ducha i srdce, rozvíjet rozum, cit i smysl pro vše dobré a krásné.
Je samozřejmé, že tyto cíle se v mnohém shodují s programem bratrského hnutí skautského, vždyť i ono má v základech učení Setonovo. Své právo na samostatnou existenci musí woodcraft i nadále prokázat specifickým programem, romantičtější a lyričtější notou své činnosti v přírodě i literaturou, o níž se bude moci opřít. Všestrannost vzorů je nezbytná, nemá-li se hnutí woodcraftu stát jen zájmovým klubem.
⁎ | ⁎ | ⁎ |
Errol BREDIN: Alchymie Woodcraftu
Ernest Thompson Seton byl skrytý mystik a prorok, muž který daleko předešel svou dobu. Rozesel ve svém díle dobře maskované klíče ke stezce, která – pokud je rozpoznána a pak ..text pokračuje