Stránka:bw-tom6.djvu/89

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 88

… organizace. Prvním náčelníkem slovenské LLM byl sněmem zvolen Eduard Stloukal, strážcem ohně se stal Ivan Václavek - Tulipán, hospodářem Ján Dulla - Modok a písmákem Monika Buzalková.

Těžiště činnosti slovenské LLM v roce 1993 leželo hlavně v kmenové práci. Společnými akcemi byla především lesní škola – Čotokva, kterou (stejně jako v následujícím roce) organizačně zabezpečovala martinská část kmene Ďaleká cesta.

Otázky práce se Svitkem březové kůry a hlavně forem jeho dalšího rozvoje byly náplní rozsáhlé diskuse výročních sněmů LLM v roce 1993 a zvláště 1994, které se konaly na sněmovišti v Bílých Karpatech nedaleko Červeného Kamene. Někteří členové kmene Ďaleká cesta] během několika let připravili “Knihu alternativních činů”, které jsou zaměřeny na oblasti nezahrnuté do Svitku březové kůry z roku 1930. Tato Kniha obsahuje také alternativní podmínky k činům, jejichž plnění je v našich geografických podmínkách nereálné. Kniha je spolu s prací komisí, které pracují na doplnění a přepracování Svitku v rámci české LLM, pravděpodobně dnes jednou z mála činností, rozvíjející woodcraft po jeho obsahové stránce.

Spolu s německou organizací, věnující se indiánské problematice (The Working Circle for Indian Today) a prešovským sdružením Wigmunke Oyate se LLM v roce 1994 zapojila do organizování mezinárodního běhu sblížení, jehož trasa končila ve Velké Fatře. Důležitou částí činnosti LLM na Slovensku je také aktivita jejích členů v oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Nejvýznamnější je spolupráce se “Správou CHKO Biele Karpaty” a účast na hlídání hnízd orla skalního. Kmen Wappacomo Minal získal v roce 1994 v rámci mezinárodního programu ochrany biodiverzity přírody grant na realizaci projektu ochrany přírodní rezervace Brezovská dolina v Bílých Karpatech. Vedle těchto dlouhodobých akcí se členové LLM zapojili do několika krátkodobých akcí, například kopání líhnišť pro obojživelníky, odstraňování náletových dřevin ze suchomilných biotopů, sečení a hrabání luk s výskytem vstavačovitých rostlin, strážních služeb v Tatranském národním parku a pod.

V létě 1994. uskutečnili členové kmene Wappacomo Minal přírodovědnou expedici na Nordkapp – nejsevernější bod Evropy, během níž kromě norských fjordů a ledovců a národních parků tří skandinávských zemí navštívili i muzea pravěké civilizace, jejichž expozice, dokumentující způsob života původních obyvatel před 5000 až 7000 roky, staly se pro některé členy kmene inspirací do další činnosti.

Důležitým mezníkem v činnosti LLM na Slovensku je vytvoření samostatné Ústřední rady orlích per. Vznikla na podzim 1994, kdy byl třetímu woodcrafteru přiznán titul sachem. Členové ÚROP tedy jsou: Dušan Blšák - Dodo, Ján Dulla - Modok a Dušan Kubička - Mladý panter.


Za krátkou dobu své existence připravila LLM-WLS a její kmeny několik akcí, které přesahují svým významem běžnou činnost woodcraftu. Snahou náčelnictva Ligy bude vytvořit z nich dlouholetou tradici a neustále je zkvalitňovat. Patří k nim především lesní škola – Čotokva, která má nezastupitelné misto při přípravě a zdokonalování kvalitních náčelníků kmenů i podněcování a rozvoji vědomostí ostatních členů LLM.

K tradicím, které si získaly u dětí a mladých lidí velkou oblibu, patří už i “Letní lesní tábor” organizovaný kmenem Wappacomo Minal. Tento tábor seznamuje formou her a aktivního odpočinku děti různých věkových kategorii s přírodou a životem ..text pokračuje