Systémové zprávy

Z thewoodcraft.org
Jiné jazyky:
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

Výchozí jazyk zobrazených systémových zpráv wiki se primárně řídí jazykem použitého webového prohlížeče. Wiki TheWoodcraft.org, ale umožňuje každému uživateli – i anonymnímu, dle libosti změnit jazyk rozhraní na jiný, přes link s názvem aktuálního jazyka umístěný za ikonou , coby první položka mezi odkazy vpravo nahoře. Stejným způsobem se přepíná do cílového jazyka když chceme překládat obsah stránky prostřednictvím překladatelského rozhraní rozšíření Translate.


O systémových zprávách a ] lokalizaci] se můžete hodně dozvědět také z nápovědy na wiki MediaWiki.org, kde můžete rovnou přispět svým dílem k vylepšení překladu do vašeho jazyka. Česká verze této nápovědy je výsledkem práce lidí, kterým jsem v jejich začátcích pomáhal, tak jako vám, pochopit jak to všechno funguje. (Poznamenal Keny)

Jak se použije systémová zpráva v textu

Systémová zpráva se do stránky vkládá přes speciální funkci {{int:}}, kde za dvojtečkou následuje klíč textové zprávy, který odkazuje na stránku ve jmenném prostoru MediaWiki.

Při generování stránky tato funkce automaticky použije jazykový kód zvoleného jazyka rozhraní pro vyhledání podstránky s překladem zprávy. V případě, že ji nenajde, použije textový obsah výchozího jazyka.

Odkud se bere textový řetězec pro použitý klíč systémové zprávy?

Prvním místem, kde systém wiki hledá obsah pro použité klíče je databáze wiki. Pokud chcete upravit, nebo přeložit nějakou systémovou zprávu, musíte znát její klíč.

Zobrazení klíčů systémových zpráv použitých v textu

Co se z obsahu stránky překládá přes systémové zprávy, lze zjistit pokud stránku zavoláte URL stránky s parametrem …?uselang=qqx

Kliknete-li na následující link, zobrazí se vám tato stránka bez toho, že by došlo k interpretaci použitých systémovéch zpráv – Systémové zprávy/cs

PoznámkaOdkaz na tuto stránku bez interpretovaných systémových zpráv se generuje automaticky s využitím funkce {{fullurl:}} a systémové proměnné {{FULLPAGENAME}} a v kódu stránky vypadá takto:
[{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|uselang=qqx}} {{FULLPAGENAME}}]
Další užitečné funkce a systémové proměnné této wiki popisuje Nápověda:Systémové proměnné a jejich použití

Pokud znáte klíč textové zprávy, můžete přes speciální stránku Special:Allmessages (stránka je dostupná pouze přihlášeným uživatelům) zjistit, jde-li o lokálně vytvořenou zprávu (viz níže), založenou v databázi wiki TheWoodcraft.org, nebo o zprávu, co se překládá prostřednictvím .json souborů.

Překlad těchto souborů se dělá prostřednictvím rozhraní na serveru translatewiki.net, kde se překládají texty pro systém MediaWiki. Takový klíč se zobrazí červeně, protože vygenerovaný odkaz vede na neexistující stránku wiki. Pokud bude odkaz pojmenovaný podle klíče modrý, jde o zprávu která byla upravena zde.

Pokud zprávu přeložíte na translatewiki.net, nebude to mít na text zprávy ve wiki TheWoodcraft.org mít žádný vliv. Aktualizace textů systémových zpráv je spojená s aktualizací souborů .json, ke které dochází při aktualizaci celého systému na novější verzi. Existuje sice možnost, jak tyhle soubory aktualizovat průběžně, prostřednictvím rozšíření LocalisationUpdate, ovšem to na této wiki zatím není nainstalované, jelikož nevím, jestli by to nějak neovlivňovalo lokálně vytvořené systémové zprávy. (Poznamenal Keny)

Využití lokálně upravených zpráv

Systémové zprávy, použité při překladu uživatelského rozhraní se nejčastěji používají na manuálových stránkách, jako je tato. Ale v omezené míře se používají i v rámci elektronického svitku. Hlavně tam, kde se velmi často opakuje stejný text, jako například klíče MediaWiki:coup či MediaWiki:grandcoup.

PoznámkaVětšina textu, jako například poznámky co upřesňují podmínky plnění činu, se do stránky vkládají přes překládané šablony, které jsou kategorizované do kategorie Kategorie:Roll translation a jejich pojmenování má jasně danou strukturu. Takovou šablonou je Šablona:concept-3B, se kterou pracují činy z kategorie 3B (Dřevorubectví). Ale zrovna popis k této kategorii, který se vám zde zobrazil, je typickou ukázkou využití systémové zprávy. Viz použitý kód:
{{:{{ll|svitek-3B-0/{{int:languagecode}}||}}}}
Kde se místo klíče MediaWiki:languagecode vkládá kód aktuálně nastaveného jazyka uživatelského rozhraní.
Kategorie ale tímto způsobem lokalizovat nelze, protože se zpracovávají jiným způsobem než odkazy proto se při jejich lokalizaci využívá šablona {{translation}}, která funguje jinak. Více na tohle téma viz Kategorie - překlad názvů a obsahu

Vytvoření nové zprávy

Ve jmenném prostoru MediaWiki lze zakládat i vlastní systémové zprávy. Jejich vytvoření je jednoduché, ale právo na editaci stránek v tomto jmenném prostoru mají jen uživatelé ze skupiny Správci rozhraní.

  1. Nejprve si vymyslíte název klíče, pokud možno jednoduchý textový řetězec bez diakritiky, který se bude dobře pamatovat. Třeba
  2. Pak založíte stránku MediaWiki:… kam se napíše textový obsah zprávy. Zpracovává se to v podstatě stejným způsobem jako šablona, takže lze pracovat s proměnnými, jinými šablonami & etc.
  3. Je-li obsah zprávy napsaný v jiném jazyce než který má tahle wiki TheWoodcraft.org nastaven jako výchozí (cs), nezapomeňte změnit výchozí jazyk stránky
  4. Klíč každé lokálně vytvořené zprávy by se měl přidat do seznamu na stránce MediaWiki:System-messages, protože takto vytvořené zprávy nelze vyhledat prostřednictvím stránky Special:Allmessages.
PoznámkaPokud zapomenete klíč nově vytvořené zprávy do tohoto seznamu na stránce MediaWiki:System-messages přidat, můžete zprávu najít přes vyhledávání ve jmenném prostoru MediaWiki. Tímto způsobem se nedá vyhledat klíč ke zprávě, co se překládá přes soubory .json. Ten se dá vyhledat pouze na straně serveru.

Jak změnit text překládané zprávy

  1. Nejprve je nutné zjistit, která jazyková verze překládané zprávy je výchozí. To lze zjistit přes link Informace o stránce, který najdete vždy v hlavním menu nalevo.
  2. Přepněte se na výchozí jazykovou verzi stránky a nahoře v záhlaví se místo záložky Přeložit objeví Editovat
  3. Nyní můžete obsah změnit.
  4. Než klikneš na Uložit změny, zkontroluj přes Ukázat změny a Ukázat náhled jestli nedošlo při editaci k nějaké chybě.
Upozornění Jde-li o zprávu, která se překládá přes rozšíření Translate, je po úpravě překládané stránky vždy nutné upravený text označit k překladu. Bez toho by se změna do jiných jazykových verzí nepromítla!

Kdy lokalizace systémové zprávy nedává smysl

Existují systémové zprávy, u kterých systém MediaWiki použije vždy pouze text výchozího jazyka, přesto že je wiki multijazyčná, a překlady do jiných jazyků existují.

Typickým příkladem je klíč MediaWiki:emailuserfooter, který obsahuje šablonu co generuje patičku e-mailu odesílaného z prostředí wiki, s informací kdo komu zprávu odeslal.

Skript SpecialEmailUser.php, který se stará o generování mailu VŽDY vkládá patičku přeloženou do výchozího jazyka wiki. Možná se časem tohle chování, ale prozatím jsme to vyřešili tím, že zpráva ze které se to generuje obsahuje tohle informační sdělení nejenom v češtině (výchozí jazyk), ale také i polštině a angličtině.