Nápověda:Rozcestníky a redirekty

Z thewoodcraft.org
(přesměrováno z rozcestník)
Tato stránka obsahuje změny, které nebyly označeny pro překlad.
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

Rozcestníky

Jako rozcestník je označena každá wiki stránka, co má v obsahu uveden na samostatném řádku řetězec __DISAMBIG__, nebo je do ní vložena šablona {{Disambig}}. Je to stránka, která na rozdíl od redirektu, nemá jednoznačný cíl, takže nelze provést automatické přesměrování.

Většinou jde o stránky v kategorii Kategorie:Přezdívky a lesní jména‎, protože stejnou přezdívku či lesní jméno mnohdy používalo víc lidí. Typickou takovou oblíbenou přezdívkou je třeba Vlk. Milan Klimánek - Wayseeker získal svoje lesní jméno podle titulu Wayseeker, což je původní Setonovo anglické označení pro woodcrafterského nováčka – Hledač cesty. Americký woodcrafter William Folwell Hoisington měl lesní jméno Shingebis, což byl zároveň idiánský název mistrovství Plavec & etc.

Označkované rozcestníky, a stránky co na ně odkazují, lze vyhledat přes následující speciální stránky:

Special:DisambiguationPages
Je speciální stránka, která vylistuje všechny rozcestníky
Special:DisambiguationPageLinks
Je speciální stránka, která vylistuje naopak všechny stránky co odkazují na rozcestník.

Toto je ukázkový obsah stránky, která je pouze rozcestníkem (ukázkový kód příkladu pochází z rozcestníku Jánošík):

Příklad
__DISAMBIG__
* [[František Kupka - Jánošík]]
* [[Rudolf Kychler - Jánošík]]
...

[[Kategorie:Přezdívky a lesní jména]]
Upozornění U rozcestníku, by stejně jako u každé jiné stránky wiki nikdy neměla chybět příslušná kategorie!

Použití šablony {{Disambig}}

Šablona {{Disambig}} je určena pro použití na stránce, která je zároveň rozcestníkem i cílovým článkem, jako např. stránka k mistrovství Chibiabos (Hudebník), jehož název se používal i jako lesní jméno.

Kód s odkazy na další stránky, který má fungovat jako rozcestník se vloží jako parametr této šablony. Ta ho pak zobrazí v samostatném boxu, zarovnaném do levém rohu stránky, aby nepůsobil vůči ostatnímu obsahu rušivě.

PoznámkaŠablona {{Disambig}}, která obsahuje kód kterým se ze stránky stává rozcestník, je parametrizovaná a závislá na pomocné šabloně {{rozcestnik}}. I tu byste mohli použít, ale ta stránka by pak nebyla identifikovaná jako rozcestník.

Redirekty

U neobvyklých a unikátních přezdívek, která nikdy neměly a nemají jiného nositele, se místo rozcestníku používá redirekt (automatické přesměrování), ale nejčastěji se používá u zkratek[1], které se využívají k tomu, aby nebylo nutné pokaždé psát celý název cílové stránky. Takto vypadá například kód zkratky LLM, který dělá automatické přesměrování na stránku Liga lesní moudrosti:

Příklad
#REDIRECT [[Liga lesní moudrosti]]

[[Kategorie:Organizace]]
Redirekt, neboli přesměrování, je funkcionalita, kterou zajistí řetězec #REDIRECT za kterým následuje odkaz na cílovovou wiki stránku na kterou systém automaticky přejde, pokud nebude v URL předaném prohlížeči uveden řetězec &redirect=no. Funkcionalita, se kterou je třeba zacházet velmi opatrně a s rozmyslem.
Přesměrovat se dá každá wiki stránka, z libovolného jmenného prostoru – tedy i stránka diskuzní. Pokud si někdo přesměruje svou uživatelskou diskuzní stránku, připraví se o nejdůležitější komunikační nástroj! Na tuto stránku mu totiž píší ostatní uživatelé vzkazy a pokud ji přesměruje, přestane plnit svůj účel, protože pro jiné sledované stránky se upozornění, že byla nově přidaná zpráva, nezobrazuje.

Redirekt se používá jen v případě, že neexistuje žádný jiný možný cíl. V případě, že se taková stránka objeví, je třeba ihned změnit redirekt na rozcestník, tím že se řetězec #REDIRECT odstraní a kód upraví tak jak je uvedeno výše.

PoznámkaAutomatické přesměrování lze potlačit pokud je na konec URL adresy, stránky na které je odkaz pro redirect, přidán řetězec &redirect=no. Pokud chcete takový odkaz přidat do wiki kódu, musíte to udělat takto. Viz ukázkový kódu tohoto odkazu na zkratku LLM, který má potlačeno automatické přesměrování:
[{{fullurl:LLM|redirect=no}} LLM]
Upozornění Redirekty nelze řetězit!

Pokud byste vytvořili redirekt z AB a z BC, tak pokud uděláte odkaz na stranu A, skončíte na straně B. Ale odkaz na stranu B bude končit na straně C.

Automatické přesměrování se ale využívá i jinde.

  • Například když potřebujeme, aby na jednu stránku odkazovalo více názvů.
  • Vytvoření redirektu se nabízí také pro původní název stránky, když ji chceme přejmenovat.

Také stránky s redirekty se kategorizují. V kategoriích se pak odkazy na redirekty od cílových článků či rozcestníků liší tím, že jsou provedeny kurzívou.

Využití automatického přesměrování v odkazech na medailony

Wiki TheWoodcraft.org pracuje s redirekty hlavně u odkazů na medailony osobností. Jméno cílové stránky, medailonu určité osobnosti totiž vždy tvoří (pokud možno) kombinace občanského jména a příjmení, za kterou může následovat pomlčkou oddělená přezdívka či lesní jméno.

Ale vždy se pro ni zakládá také redirekt, kategorizovaný do Kategorie:Woodcrafter, jehož název začíná příjmením, za kterým následuje jméno. Díky tomu lze vyhledávat existující medailony i přes příjmení. A v rámci Kategorie:Woodcrafter se zároveň automaticky generuje seznam odkazů na tyto woodcrafterské medailony setříděný abecedně podle příjmení a jména.

Redirekty se využívají i pokud někdo používal více jmen. Třeba u žen, co se staly woodcrafterkami za svobodna a po svatbě přijaly manželovo příjmení.

PoznámkaU nositelů shodného příjmení i jména se místo redirektu zakládají rozcestníky

Automatické přesměrování na kotvu

V rámci redirektu lze odkázat u rozsáhlejší stránky i na konkrétní kotvu. Viz příklad:

Příklad
#REDIRECT [[Liga lesní moudrosti]]

[[Kategorie:Organizace]]
  1. Všechny existující zkratky jsou kategorizovány do Kategorie:Zkratky