Stránka:bw-tom5.djvu/13

Z thewoodcraft.org
Verze z 18. 3. 2021, 22:54, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 11

23

Są ludzie, którzy raz w tygodniu udają się na łono przyrody, ponieważ czytali lub słyszeli, że jest to zdrowe i że jest to pouczające. Jest jednak również szereg szczęściarzy, którzy tam chodzą, kiedykolwiek mogą, ponieważ potrzebują tego do swego życia, tak jak potrzebujemy powietrza, wody i radości. Zresztą w przyrodzie jesteśmy w domu, a do mieszkania wracamy, aby się wyspać, aby pracować itd.

24

To, że życie ma tysiące kształtów, jak również i to,że niektóre gatunki roślin i zwierząt Jak gdyby wprost trwoniły nasienie, nie powinno budzić w nas poczucia małej wartości życia. Nie! Życie ma ogromną wartość, również i w tej najmniejszej formie i postaci i nie tu nie zmieni fakt, że nie rozumiemy jego sensu. Nie rozumiemy - może właśnie dla tego, że jest go wszędzie aż tyle!.

25

Jednym z celów doskonalszej ludzkości jest niewątpliwie lepsze, zdrowsze i dłuższe ludzkie życie. Może się to okazać niskim celem dla tego, kto cierpiąc na manię wielkości mówi o “czystej duchowości”, o jedynie duchowych celach życia, nawet o konieczności stłumienia, czy też ograniczenia cielesności na korzyść duchowości. Ale musimy sobie uświadomić, że każda droga, również duchowa, wymaga czasu, dużo czasu. Już łacińska sentencja “Ars longa, vita brevis” (sztuka długa, życie krótkie) żali się na brak czasu dla człowieka do urzeczywistnienia jakichkolwiek planów. Długie, albo przynajmniej dostatecznie długie życie daje szansę do zrozumienia i zrealizowania więcej z wielkich celów i prawd życia. Dlatego do leśnej mądrości, tym samym i do mądrości życiowej,należy wszystko, co czyni życie zdrowszym, odporniejszym, żywotniejszym i dłuższym. “W zdrowym ciele zdrowy duch”.

26

Wcale nie jest prawdą, że każdy naturalny, prymitywnie żyjący naród żyje prawidłowo i zdrowo. Murzynki, mające wycięty otwór w dolnej wardze, do którego, posłuszne swym obłędnym i zacofanym zwyczajom, wtłaczają coraz większy ozdobny krążek (czasem tylko wieko puszki blaszanej, wyrzuconej, przez białych), są dowodem bezmyślności niektórych niedorzecznych tradycji, rytuałów itd. Podobnym smutnym przykładem są celowo deformowane głowy Indian Płaskogłowych, spiłowane zęby innych prymitywnych ludów, męczenie i uszkadzanie własnego ciała u szeregu szczepów, niezdrowy sposób mieszkania, jedzenia i ubierania się w wielu, bardzo wielu przypadkach. Nawet u naszych własnych przodków nie było wszystko absolutnie zdrowe i rozumne. Bezmyślnością i naiwnością jest przejmowanie jakichkolwiek prymitywnych sposobów postępowania, zwyczajów i rytuałów pod pozorem “leśnych”, czy też “naturalnych”.

..text pokračuje