Setonův woodcraft

Z thewoodcraft.org
Verze z 17. 5. 2022, 16:00, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Seton, se narodil v době, kdy začal, pod vlivem tzv. “filosofie woodcraftu” (philosophy of woodcraft) měnit v Anglii vztah k přírodě a ke zvířatům.[1] Woodcraft – který v původním slova smyslu znamenal loveckou dovednost – byl odjakživa spojena se studiem přírody. Dobrý lovec, krom fyzické zdatnosti a zručnosti, vynikal dokonalou znalostí zvyků a života lovné zvěře, ale i schopností improvizace a logického úsudku. A logika, je základem filosofie – touhy po nabytí moudrosti. Soustavného, racionálního a kritického zkoumání skutečnosti, okolního světa, zvířat a lidí. I toho, co je přesahuje (metafyzika).[2] Woodcraft tedy není Setonův původní myšlenkový konstrukt a správné by bylo hovořit spíš o Setonově aplikaci „filosofie woodcraftu” při výchově adolescentní mládeže.

Pilíře tzv. Setonova woodcraftu tvoří motivační systém orlích per, kmenové zřízení, 9 hlavních zásad a woodcrafterský zákon – nebyly vymyšleny Setonem „ad hoc” najednou na samém počátku[3], jak si mnozí mysleli a pravděpodobně stále myslí.[4] Ve skutečnosti Seton postupoval metodou pokus-omyl. To co se osvědčilo ponechal. A co ne, to vypustil.[5]

Instinkty a pudy

Instinkt, z lat. instinguo (pobídnout) či též instinctus (podnítit) je stereotypní, nutkavé a přitom účelné chování, které není výsledkem učení ani zkušenosti. V přeneseném slova smyslu, jde o schopnost tušit věci, které nejsou smysly poznatelné, například hrozící nebezpečí.[6] Jde o staré, fylogeneticky[7] zakódované biologické mechanismy, které se dnes označují jako vrozené vzorce chování.

Instinkty, provázené nutkavým puzením se označují od počátku 20. století také jako pudy.[8]

Podle psychologů,[9] se liší instinkt od pudu tím, že představuje stereotypní reakci bez individuální variability[10], kdežto pud je reakce, která má jistou individuální variabilitu[11]

Seton dosáhl ve své době, především u mládeže, velké popularity. Dosáhl toho tím, že si začal více všímat přirozených pudů a instinktů, a využil jejich sílu pro výchovu ve woodcrafterském duchu.

Palčivým problémem USA na přelomu 19. a 20. století, byla kriminalita mládeže.

Byl to důsledkem legislativních opatření, co měly zamezit zneužívání dětí pro námezdnou práci. Jenže tento na první pohled chvályhodný krok ze strany úřadů již neřešil, jakým způsobem by měla mládež trávit čas mimo školu.

Důsledné dodržování zákazu dětské práce navíc komplikovalo situaci přistěhovaleckých rodin s malými dětmi. {{Vsuvka| Je třeba si uvědomit, že až do roku 1921 neexistovalo prakticky žádné omezení migrace.[12] První opatření (z roku 1885) mělo omezovat pouze migraci z Číny. Migrace z Evropy byla vítaná, protože nově příchozí kolonizovali bývalá indiánská území, které vláda USA přivlastnila na základě … . Problémy s migranty začaly mít hustě zabydlené aglomerace východního pobřeží až poté co se za vidinou lepšího živobytí začaly do USA hrnout statisíce přistěhovalců ze střední, jižní a východní Evropy, co si za poslední peníze koupili ten nejlevnější lodní lístek, ale na vlak, který by je odvezl dál na západ už neměli.

Jejich cesta končila v New Yorku. Na rozdíl od Irských migrantů zde byla jazyková bariéra. Tím vznikl přetlak v oblasti nekvalifikovaných pracovních sil, který tlačil dolů mzdy. Pokud někdo přicestoval sám, jakž takž se uživil. Horší to bylo pro ty, co přijeli s dětmi[13] a neměli sebou nikoho, kdo by na ně dohlédnul po škole.

Bezprizorná mládež bez peněz a bez dozoru se potloukala ulicemi a z nedostatku jiné zábavy vybíjela nevyužitou energií činností, která v mnoha případech sklouzla ke zločinu. Seton, který sám zakusil jako přistěhovalec bídu v ulicích velkoměsta, vůči tomu nebyl lhostejný. Přemýšlel co s tím a když se mu naskytla v září 1900 příležitost, podnikl vlastní sociální experiment.

Využití přirozených pudů

Jako znalec přírody věděl, že chování každého živého tvora ovlivňují od první minuty na světě vrozené instinkty. Proto se jich rozhodl využít k motivaci mládeže.

Hero worship (touha vyniknout. „Hero” může být i záporný)
Gang instinct (sdružovací instinkt)
Show-off (předvádění se)
Love od glory with its converse fear of shame (touha po slávě)
Hunter instinct (lovecký instinkt)
Cave man
Combat
Play instinct
Balance
Fear of dark
Protection of fire
Preferring to walk on high kerb rather tahn low level
Avoid stepping on a crack
Avoid letting tree ir post separate one and his traveling companion
Elation in a high perch or position
Sit in a circle about fire
Express joy in a dance
Express sorrow in personal laceration
March in single file
Shut one's eyes as a missile passes over
Home-building
Sex instinct
Parental instinct
Offspring instinct
Religious instinct
Honor chants
Shame rhymes
Honorable nicknames – touha po čestné přezdívce
Personal adornment for personal achievements
Symbol for invisible honors (přepsáno na power)
Collections to evidence personal prowess
Wear badges that are common to a group (nošení znaků příslušnosti ke skupině)
Ceremony (obřadnost)
Secret codes (dorozumnívání se tajnými kódy)
Make a symbol of something we hate then vent our feelings on that
Totems as symbols on a man a group or an idea (neurčitá zájmena byla dopsána ručně)
Give calendar regularity to certain games or performances
+ Self-preservation (pud sebezáchovy)
Carving one's name in high places (vyřezávání jména na viditelných místech)
Penance
Initiations for newcomer (iniciační rituál pro nováčky)
Sacrifice
Fasting
Vigil
Spiritual control
Protection from uncomprehended danger by sorcery
To inspire terror by loud noise
Property instinct
Rhythm
Song and music
Direction
Pride
Selfishness
Fear
Shout to express emotion
Beautify all things
Tremble before the unknown
Love of codes and mystery
The dream period when the child has imaginary playmates and lives an imaginary life
+ Sign language
+ Ritual
+ Fear of snakes

  1. V Anglii “filosofie woodcraftu” (philosophy of woodcraft) vedla ke změnám pravidel „honu na lišku” během první poloviny 19. století. Kdy roli štvaného zvířete zastoupil zvolený jezdec.
  2. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Filosofie
  3. Ad hoc – pro tento účel. (Poznamenal Keny)
  4. Mýtus Setonova vizonářského génia, který měl vše vymyšleno předem, posilovala především jeho druhá žena Julia.
  5. Zásadní roli při tomhle rozhodování zřejmě měly jeho ženy. Do roku 1918 hrála klíčovou roli jeho první žena Grace a později, jak se zdá, o tom co by měl vypustit rozhodovala právě Julia. (Poznamenal Keny)
  6. https://cs.wikipedia.org/wiki/Instinkt
  7. Fylogeneze, je pomalý, prakticky nepozorovatelný evoluční vývoj – https://cs.wikipedia.org/wiki/Fylogeneze
  8. V době, kdy se instinkty zaobíral Seton, se ještě v psychologii s pojmem “pud” (něm. trieb, angl. drive) nepracovalo. Zavedl ho teprve Setonův současník, Sigmund Freud, ve druhém desetiletí 20. století.}}
  9. Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Pudy_a_instinkty_a_jejich_poruchy
  10. Instinkt vede vždy ke stejnému průběhu. Hovoříme např. o mateřském instinktu.
  11. Pudová reakce se může lišit. Např. pudová reakce individiua, vyvolaná strachem o život. U někoho se projeví jako bezhlavý útěk. U jiného naopak odhodlaným bojem o život. – pud sebezáchovy
  12. Šmítková Kristýna: Demografické a sociální charakteristiky imigrantů do USA. UK Praha 2014. – https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/69941/BPTX_2012_1_11310_0_318389_0_132137.pdf
  13. U těch nejchudších pracovaly, navzdory zákazu, načerno i děti. Plastický obrázek té doby podal americký spisovatel Jack London v povídce Odpadlík (The Apostate, poprvé vyšlo v zářijovém čísle “Woman's Home Companion” roku 1906, jak informoval Flushing Daily Times, z 24.8.1906 na straně 4. – https://hdl.handle.net/2027/mdp.39015081821061?urlappend=%3Bseq=3%3Bownerid=13510798902478709-9