Komunikaty systemowe
Domyślny język wyświetlanych komunikatów systemu wiki zależy przede wszystkim od języka używanej przeglądarki internetowej. Wiki TheWoodcraft.org, ale pozwala każdemu użytkownikowi, nawet anonimowemu, zmienić język interfejsu na inny w dowolnym momencie, poprzez link z nazwą bieżącego języka za ikoną , jako pierwszy element wśród linków w prawym górnym rogu.
W ten sam sposób przełącza się na język docelowy, gdy chcemy przetłumaczyć zawartość strony za pomocą interfejsu tłumaczenia rozszerzenia Translate.
Jak używać komunikatu systemowego w tekście
Komunikat systemowy jest wstawiany do strony za pomocą funkcji specjalnej {{int:}}
, gdzie po dwukropku następuje klucz wiadomości tekstowej, który wskazuje na stronę w przestrzeni nazw MediaWiki.
Podczas generowania strony funkcja ta automatycznie używa kodu języka wybranego języka interfejsu, aby znaleźć podstronę z tłumaczeniem komunikatu. Jeśli jej nie znajdzie, użyje zawartości tekstowej języka domyślnego.
Skąd pochodzi ciąg tekstowy dla używanego klucza komunikatu systemowego?
Pierwszym miejscem, w którym system wiki szuka zawartości dla kluczy, których używa, jest baza danych wiki. Jeśli chcesz edytować lub przetłumaczyć wiadomość systemową, musisz znać jej klucz.
Wyświetlanie klawiszy komunikatów systemowych używanych w tekście
Możesz dowiedzieć się, co jest tłumaczone z treści strony za pomocą komunikatów systemowych, jeśli wywołasz adres URL strony z parametrem …?uselang=qqx
Jeśli klikniesz na poniższy link, zobaczysz tę stronę bez interpretacji użytych komunikatów systemowych - Systémové zprávy/pl
{{fullurl:}}
i zmiennej systemowej {{FULLPAGENAME}}
i wygląda następująco w kodzie strony:
[{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|uselang=qqx}} {{FULLPAGENAME}}]
Jeśli znasz klucz wiadomości tekstowej', możesz użyć specjalnej strony Special:Allmessages (dostępnej tylko dla zalogowanych użytkowników), aby dowiedzieć się, czy jest to wiadomość utworzona lokalnie (patrz poniżej), oparta na bazie danych wiki TheWoodcraft.org, czy wiadomość przetłumaczona za pomocą plików .json
.
Tłumaczenie tych plików odbywa się poprzez interfejs na serwerze translatewiki.net, gdzie tłumaczone są teksty dla systemu MediaWiki. Taki klucz będzie wyświetlany na czerwono, ponieważ wygenerowany link prowadzi do nieistniejącej strony wiki. Jeśli link wskazany przez klucz jest niebieski, oznacza to, że wiadomość została tutaj zmodyfikowana.
.json
, ke které dochází při aktualizaci celého systému na novější verzi. Existuje sice možnost, jak tyhle soubory aktualizovat průběžně, prostřednictvím rozšíření LocalisationUpdate, ovšem to na této wiki zatím není nainstalované, jelikož nevím, jestli by to nějak neovlivňovalo lokálně vytvořené systémové zprávy. (Poznamenal Keny)Využití lokálně upravených zpráv
Systémové zprávy, použité při překladu uživatelského rozhraní se nejčastěji používají na manuálových stránkách, jako je tato. Ale v omezené míře se používají i v rámci elektronického svitku. Hlavně tam, kde se velmi často opakuje stejný text, jako například klíče MediaWiki:coup či MediaWiki:grandcoup.
{{:{{ll|svitek-3B-0/{{int:languagecode}}||}}}}
{{translation}}
, která funguje jinak. Více na tohle téma viz Kategorie - překlad názvů a obsahuVytvoření nové zprávy
Ve jmenném prostoru MediaWiki lze zakládat i vlastní systémové zprávy. Jejich vytvoření je jednoduché, ale právo na editaci stránek v tomto jmenném prostoru mají jen uživatelé ze skupiny Správci rozhraní.
- Nejprve si vymyslíte název klíče, pokud možno jednoduchý textový řetězec bez diakritiky, který se bude dobře pamatovat. Třeba
…
- Pak založíte stránku
MediaWiki:…
kam se napíše textový obsah zprávy. Zpracovává se to v podstatě stejným způsobem jako šablona, takže lze pracovat s proměnnými, jinými šablonami & etc. - Je-li obsah zprávy napsaný v jiném jazyce než který má tahle wiki TheWoodcraft.org nastaven jako výchozí (cs), nezapomeňte změnit výchozí jazyk stránky
- Klíč každé lokálně vytvořené zprávy by se měl přidat do seznamu na stránce MediaWiki:System-messages, protože takto vytvořené zprávy nelze vyhledat prostřednictvím stránky Special:Allmessages.
.json
. Ten se dá vyhledat pouze na straně serveru.Jak změnit text překládané zprávy
- Nejprve je nutné zjistit, která jazyková verze překládané zprávy je výchozí. To lze zjistit přes link Informace o stránce, který najdete vždy v hlavním menu nalevo.
- Přepněte se na výchozí jazykovou verzi stránky a nahoře v záhlaví se místo záložky Přeložit objeví Editovat
- Nyní můžete obsah změnit.
- Než klikneš na Uložit změny, zkontroluj přes Ukázat změny a Ukázat náhled jestli nedošlo při editaci k nějaké chybě.
Jde-li o zprávu, která se překládá přes rozšíření Translate, je po úpravě překládané stránky vždy nutné upravený text označit k překladu. Bez toho by se změna do jiných jazykových verzí nepromítla! |
Kdy lokalizace systémové zprávy nedává smysl
Existují systémové zprávy, u kterých systém MediaWiki použije vždy pouze text výchozího jazyka, přesto že je wiki multijazyčná, a překlady do jiných jazyků existují.
Typickým příkladem je klíč MediaWiki:emailuserfooter, který obsahuje šablonu co generuje patičku e-mailu odesílaného z prostředí wiki, s informací kdo komu zprávu odeslal.
Skript SpecialEmailUser.php
, který se stará o generování mailu VŽDY vkládá patičku přeloženou do výchozího jazyka wiki. Možná se časem tohle chování, ale prozatím jsme to vyřešili tím, že zpráva ze které se to generuje obsahuje tohle informační sdělení nejenom v češtině (výchozí jazyk), ale také i polštině a angličtině.