Sokolí pero – druhý stupeň výchovy
jest bohatou oblastí pro rozvoj zájmů dospívající mládeže, ve kteréž se dbá na harmonický vývoj tělesný, na největší míru praktických znalostí ve zručnosti a tvořivosti, na vzrůst duševní úrovně a konečně na vývoj ve službě přátelství a laskavého poměru k bližním.
Seton ve své knize “Birch Bark Roll” t. j. svitek březové kůry shromáždil zásobu činů a roztřídil tak, že zajímavosti neodolá ani ten unavený a netečný. Pro povzbuzení udílí se v bratrstvu hochů a dívek Lesní Moudrosti za každý čin uznání, potvrzené diplomkem zv. Orlí pero, kterážto pocta naznačuje úzký vztah ke kultu indiánských praobyvatelů amerických – jehož romantika jest jako stvořena pro udržení svěžesti mládí.
Ačkoliv ctitelé Lesní Moudrosti v Československu dbali úzkostlivě i těch někdy hodně cizích, třeba líbivých zvyklostí amerických – zavedli jsme v naší nově zrozené společnosti Lesní Moudrosti uznáním za čin
Sokolí pero
navazujíce na čestnou tradici našeho národa, což ostatně sám Seton tak často přátelům do Evropy doporučoval: tvořiti a udržovati ušlechtilou tradici svého národa jako nejpřirozenější základ kultury pro cíle všelidského sbratření.
Tak řada hochů-učňů zahájila své úsilí, aby získala počet
sokolích per,
Učitel Dufek, který poznal význam sokolích per v táboře U-B, zavedl si je také do své třídy školní mládeže.
Vzor diplomu uznání za čin: sokolí pero.