Stránka:bw-tom6.djvu/101

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 100

… ženy a v přirozeném opaku k tomu silné muže o pevném postoji“. Lidé neestetického vzhledu byli považováni za “nemorální”. Tato část ideologie Kibbo Kiftu ukazovala na snahu prosazovat v hnutí kult těla. Pravdou je, že hnutí Kibbo Kift nebylo čistě mládežnickým hnutím, avšak dovedlo pohnout ke vstupu do svých řad četné mladé lidi.


Hnutí vzešlo ze skautingu

Hargrave charakterizuje sám Kibbo Kift jako “nezvratitelný, přímočarý, oplodňující princip, který dosáhne svého vrcholu, když vnikne do lenivosti a propůjčí beztvárností náležitou formu”.

Členové Kibbo Kiftu byli něco jako hippies, kteří předešli svou dobu o padesát let. Ve sbírce reálií o Kibbo Kiftu v londýnském muzeu nacházejí se barevné vlajky s hesly jako “Gladstonbury – smrt nebo život” a “Válka nepřináší ničeho” Příslušníci hnutí nosili kroje ve všech odstínech zeleně, považované za “uzdravující barvu”; červená byla považována za “barvu násilí, krve a války” a byla proto opomíjena v krojových návrzích.

Kmen čítal jen několik set členů, měl však dosti významných příznivců. Tak například členem kmenové rady byl Havelock Ellis, dalšími příznivci byli Julian Huxley, Rabindranath Tagore a H.G.Wells, ačkoliv žádný z nich, pokud to bylo možno zjistit, nikdy neoblékl tuniku, obřadní kroj herolda a jiné části krojů Kibbo Kiftu. To, co je přitahovalo, bylo fascinující vyzařování, vycházející ze zakladatele a “hetmana“ hnutí Johna Hargravea – “Bílé lišky”, jak sám vůdce Kibbo Kiftu se rád označoval a dal se oslovovat v dřívějších letech, prožitých ve skautingu.


Historie “Bílé lišky”

Když Hargrave zemřel v listopadu 1982 ve věku 88 let, jeho smrt zůstala ve veřejnosti bez odezvy. Jen v deníku “Daily Telegraph” ukázala se noticka, v níž Michael Wharton označil Johna Hargravea za “významného Angličana. Přijde čas, kdy tomuto výjimečnému muži bude navrácen věhlas a dojde k oceněni, jež mu náleží”.

John Gaston Hargrave se narodil v roce 1894 v Midhurstu v hrabství Sussex jako syn nuzného kvakera. Ačkoliv sotva získal pravidelnou výchovu a vzdělání, stal se již v chlapeckém věku čímsi jako zázračným dítětem v kreslení a malování. Ve svých patnácti letech ilustroval již knihy, například romány Johna Buchana a tímto způsobem si vydělával na živobytí. V sedmnácti letech byl zaměstnán v listě London Evening Times jako hlavní karikaturista.

Ve svém dětském věku se stěhoval se svými rodiči ze Sussexu do Lake District a opět do Buckinghamshire. Tehdy se v mladém Hargraveovi zformovala vášnivá obliba přírody: cestoval, rozpoznával stromy a rostliny a učil se žít ve volné přírodě. Obdivoval Ernesta Thompsona Setona, spisovatele, který dokázal svými knihami o zvířatech a Indiánech vzbudit v množství mladých lidí sen o způsobu života, obdobného Indiánům, a který se za krátký čas stal prvním mužem v organizaci Boy Scouts of America. Hargrave vstoupil v roce 1908 do skautského hnutí Baden-Powellova a záhy upoutal na sebe pozornost svými ..text pokračuje