Stránka:bw-tom6.djvu/137

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 136

… Nacionální socialismus se v anglické výchově shlédl, obdivoval se ji. Chtěli ji přizpůsobit pro své účely a proto se výslovně postavili zády ke staré wandervogelovské tradici. Třebaže jim však Baden-Powellův vynález zaimponoval, byli dalecí toho, aby mu porozuměli. Vybrali si z anglosaské výchovy jen některé praktiky technického výcviku, zejména branné prvky. Vzpomeňme zde, že Wandervogel branné výchovné prvky odsuzoval, protože vznikl reakcí na prušácký militarismus. Funkcionáři Hitlerovy mládeže tábořili s hochy, pořádali polní hry, učili signalizaci, pečovali ve velké míře o tělesnou výchovu a dokonce pěstovali “mravní výchovu”, jak jí rozuměli podle hesla “Zucht und Sitte” (Kázeň a mrav).

Vedení Hitlerovy mládeže vyvinulo velké úsilí, aby získalo do svých řad německou mládež ze skautských a svazových organizací. Učinilo řadu pokusů vetřít se do mezinárodního skautského hnutí, podřídit si je a zneužít pro vlastní cíle. K tomu sloužila například kopie skautského kroje, nošená členy HJ a byla to též řada vnějších projevů v technice a metodice výchovy, které měly navodit zdání, že HJ je organizací, prodchnutou skautským duchem. S přispěním tehdejšího německého vyslance v Londýně Joachima von Ribbentropa mělo dojít k setkání samého Baden-Powella s “říšským vůdcem mládeže” Baldurem von Schirachem. Tomuto úmyslu předcházela ze strany nacistů série lichotivých a zavádějících akcí, adresovaných světovému skautskému náčelníkovi. Avšak bystré smysly “Vlka, který nikdy nespí” správně rozeznaly podvodné úmysly nacistů a jejich záměr setkat se s Baden-Powellem a navázat styky s mezinárodním skautským hnutím žalostně ztroskotaly. Nicméně nacisté se až do roku 1945 zanášeli myšlenkami ovládnout a zfašizovat po “konečném vítězství” mezinárodní skautské hnutí a měli pro tento účel dokonce vypracován projekt odznaku – lilie v nacistickém grafickém pojetí.

V souvislosti s ostražitostí “Vlka, který nikdy nespí” (Baden-Powella) je zajímavé zmínit se o dobrosrdečnosti “Černého vlka” (E. T. Setona), který se při své cestě do Československa v prosinci 1936 v Německu na několik dní zastavil, byl dojat vlídným přijetím a živě se zajímal o “nové formy výchovy” německé mládeže, dokonce prý ani neodmítl myšlenku setkat se s nejvyššími představiteli německé říše.

Součásti skautských a svazových krojů a odznaky byly nacisty zakázány. Sama okolnost, že mladý člověk vlastnil či nosil skautskou košili, byla v očích nacistů trestná a členové HJ organizovali na skauty a svazovou mládež opravdové hony. Vlivem výchovy stali se mladí hoši z HJ nástrojem nacistů k organizovanému bezpráví a násilí.

Rozpuštění mládežnických organizaci podle nařízení z roku 1933 minulo náboženské skautské svazy a teprve v roce 1934 a 1938 došlo k jejich likvidaci. Název “Pfadfinder” (skaut) zmizel ze života v třetí Říši.


O příčinách zániku německého mládežnického hnutí

Co bylo příčinou, že v Německu došlo v poměrně krátkém období k potlačení a úplné likvidaci rozvětveného mládežnického hnutí, bohatého tradicemi a naplněného vůli tisíců mladých lidí bojovat o lepšího německého člověka, o čisté ideály lidskosti?

I když nacistická strana NSDAP pečovala o získání stále většího vlivu na německou mládež jako snad žádná jiná strana ..text pokračuje