Stránka:bw-tom6.djvu/43

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 42

… osobnosti – jako harmonie stránky fyzické, duševní a duchovní v člověku – našla vyjádření v trojúhelníku (obráceném špičkou dolů), který navrhl jako symbol (znak) YMCA a který se dochoval dodnes. Stál u zrodu American School Hygiene Association, Playground Association of America a řady dalších organizací, včetně Boy Scouts of America.

Gulick Langdonovu prosbu, aby mu pomohl založit novou organizaci pro dívky, nejprve odmítal a váhal. Ne, že by neviděl potřebu takové organizace (od samého počátku existence organizace amerických skautů se z mnoha stran objevoval požadavek obdoby pro dívky), ale byl zaneprázdněn jinými povinnostmi.

Přesto však poradil a dal myšlence své “požehnání”. Langdon zorganizoval skupinu thetfordských dívek a dal jim šťastný název Camp Fire Girls. Stanovil tři stupně hodností, kterých mohly dívky dosáhnout – Wood Gatherers, Fire Makers a Torch Bearers. Nevíme, zda hodnosti byly převzaty od Setonových Woodcraft Indians anebo tyto názvy hodností Seton později pro malé woodcraftery převzal. Vedoucí skupiny byla nazývána Strážkyní ohně. Langdon také vymyslel jednoduché, ale malebné obřady a společný kroj. Činnost zahrnovala péči o oheň, vaření, péči o nocleh, šití – jak v domácnosti, tak v táborových podmínkách – dále zpěv a lidové tance.


Za druhým pokusem pak stál sám dr. Gulick s manželkou. Již několik let pořádali letní rodinné tábory a zvláště pak tábory pro své čtyři dcery a dcery známých. Každý rok byl tábor zaměřen na určité téma. Na jaře 1910 se paní Gulicková, po konzultaci s E.T.Setonem, rozhodla, že letní tábor bude ve znamení indiánských dovedností a obřadů. Tábor nazvala Wo-He-Lo, což byla zkratka slov Work (práce), Health (zdraví) a Love (láska). Na těchto třech zásadách, vyjádřených graficky trojúhelníkem, ale na rozdíl od znaku YMCA postaveným jedním vrcholem vzhůru, měla být založena veškerá činnost dívek. “Wo-He-Lo” se později stalo heslem CFG.

Tábora se zúčastnilo 17 dívek a novým programem bylo nadšeno. Indiánská jména, obřady a obřadní roucha. Za splnění různých zkoušek byly dívky u večerního ohně odměňovány poctami (coups) a velkými poctami (grand coups), představovanými mušlemi, později barevnými korálky, které se navlékaly na řemínek). Některé obřady a prvky programu se později staly nedílnou součástí programu táborů CFG.


Po skončení léta a návratu do Nového Jorku se diskuse o potřebě nové dívčí organizace rozvířily nanovo a s větší intenzitou, až dr. Gulick svolal 22.3.1911 početnou schůzku, aby “uvážili způsoby a prostředky, které by všem dívkám umožnily to, co hnutí Boy Scouts nabízí chlapcům”. Přítomni byli Langdon, paní Grace Setonová, zástupci YWCA a skautů. Po plamenném proslovu dr. Gulicka, v němž nastínil novou vizi dívčí výchovy, bylo o založení nové organizace rozhodnuto, zvolen přípravný výbor a vybrán název. Mezi desítkami návrhů jako “The Daughters of the Open Air”, “Hiawatha's Sisters”, “The Minnehahas”, “Girl Scouts”, “Girl Guides” nakonec zvítězil název Camp Fire Girls. Správně tedy Camp Fire Girls of America, ale koncovka “of America” byla později vypuštěna, aby se Dívkám táborového ohně otevřel prostor i mimo hranice USA.

(Jestlipak se americké dívky táborového ohně někdy dozvědí, že měly své následovnice i v dalekém Československu? Pražské skautské středisko Tekumtha, které vzniklo v roce 1969 ze..text pokračuje