Co pro nás znamenal Woowotanna za války
S profesorem Milošem Seifertem jsem se nikdy osobně nesetkal a přece pro mne a druhy z Liščího kmene tolik znamenal.
Slýchali jsme o něm s pozdějším Havranem a Bobrem hodně. Jasně si pamatuji na to, jak přišla zpráva o jeho smrti v prosinci 1941. To na něho vzpomínala Rorejs s Tegumajem (maminka se strýcem Járou). A pak velmi vřele paní Schartová, manželka Potkana a matka Bobra.
O tom, že zemřel na neoperovatelný nádor na mozku a že pitva zjistila, že nádor mohl být důvodem podivínství, časté sebelítosti a nerozeznávání snu a skutečnosti v posledních letech, jsem slyšel už tehdy. Ušetřilo mne to rozpaků a zklamání, popřípadě nedůvěry, která se nám zdála u některých “pražských vudkrafterů”[1], ač byli o tolik starší a zkušenější až komická.
Pak jsme se, po jeho smrti, hodně dovídali od maminky, jaký byl profesor přírodopisu, jak je učil nejen z knih ale přímo v přírodě, co všechno podnikal, kde měl vilku v Berouně, zabydlenou spoustou živočichů, jichž se ujal a někdy i chlapců, kteří neměli kam jít.
Zaujalo nás, jak narážel tím, že na mši, za Rakouska povinnou pro berounské studenty i profesory, přicházel už oblečen na výzkumnou výpravu, aby mohl ihned vyrazit do přírody. Jak se odlišoval od tmavých šatů a bílých tvrdých límečků ostatních pánů profesorů.
Do lesa, do polí, k potokům brával studenty a pak již také “Děti Živěny” a chlapce a dívky z Psohlavců. Liga lesní moudrosti vznikla pak později, to již byl v Praze a na ministerstvu, odkud musel odejít do Užhorodu.
Pak jsme se pustili do četby Svitku březové kůry. Ale to jsme už věděli, co byla Vatra, co Soví kmen a Bobr nám dal číst Stopu Černého vlka, časopis Sovího kmene. Také jsme už slyšeli o táboření pod Týřovem[2] a na Ostrově dávné touhy[3].
Svitek sehrál velkou roli, když jsme na jaře 1943 založili Klub cti a spravedlnosti v duchu Jaroslava Foglara. Nejdřív jsme chtěli mít jakousi tlupu podle Boba Hurikána, pak skupinu podle Ymky, jak jsme ji znali přes utajenou skupinu Mohykán, před válkou Masaryk. Na jaře jsme ještě chtěli spojit metody a cíle Miloše Seiferta, Ernesta Thompsona Setona, Ymky, Foglara, Hurikána.
- ↑ Po založení Ligy českých woodcrafterů se přidalo ke kmeni Wahpeton mnoho dalších woodcrafterů, kteří vinou války museli opustit své domovy v zabraném území a na Slovensku. Byl vytvořen velký Kmen pražských woodcrafterů (Praha) vedený Jaromírem Wolfem - Vlkem. (Poznamenal Tuwanakha)
- ↑ 1918 a 1919 (Poznamenal Tuwanakha)
- ↑ 1922, 1924-1928 (Poznamenal Tuwanakha)