Woodcraft

Z thewoodcraft.org
Verze z 15. 2. 2023, 10:44, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (Tato verze je označená pro překlad)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Jiné jazyky:
  • čeština
Poznámka

Text uvedený v boxech, byl veřejně publikován na zadní straně obálky knihy Lesní moudrost v proměnách času v prosinci 2023. Textový obsah této knihy (i jeho překlady), naleznete i zde, v rámci kategorie do které patří i tato stránka.

WOODCRAFT, je staré anglické slovo pro myslivost, kterému dal před 120 lety zcela nový význam angličan skotského původu Ernest Thompson Seton. Nekonvenční pragmatik s analytickým myšlením a přírodovědec se širokým spektrem zájmů, co se jen shodou náhod stal také malířem, spisovatelem a iniciátorem hnutí „Woodcraft Indians”, jehož propagací v letech 1904–1908 připravil v Anglii půdu pro živelnou expanzi Baden-Powellova skautingu.


27. března 1912 se zúčastnil Setonova setkání s anglickými skauty v Memorial Hall na londýnské Farringdon Street Marcus Woodward, spoluautor anglické knihy „Woodcraft” (vydané roku 1910), který napsal pro oficiální časopis Baden-Powellovy skautské organizace „Head Quarters Gazette” články, jejichž překlad použil A. B. Svojsík v knize „Základy junáctví”.


Kapitola o Setonovi zaujala mladého profesora berounského gymnázia Miloše Seiferta natolik, že si ihned objednal z Anglie vše, co do té doby napsal.

A tak, těsně před první světovou válkou, dorazily do Čech klíčové knihy:

„Two Little Savages” (4. vydání z roku 1911),
„The Birch Bark Roll” (8. vydání z roku 1910),
„Rolf in the woods” (1. vydání z roku 1911)
a „Book of Woodcraft” (1. vydání z roku 1912).

Pod vlivem těchto knih začal mezi českými skauty propagovat tzv. „Setonův americký skauting” a před 100 lety, jakmile se dozvěděl, že vznikla The Woodcraft League of America (1916) začal usilovat o to, aby vznikla její československá odnož Liga lesní moudrosti – The Woodcraft League of Czechoslovakia.


Při práci na biografii Miloše Seiferta (vyšla roku 2016 pod názvem „Rebel s hlavou v oblacích”), Tomáš Studenovský shromáždil velké množství fotografií, které nikdy nebyly publikovány. A to ho přivedlo na myšlenku sestavit výpravnou obrazovou publikaci ke 100. výročí založení LLM.