Karel Bukovanský - Buk

Z thewoodcraft.org
(přesměrováno z Bukovanský Karel)
Karel Bukovanský 1929

Karel Bukovanský - Buk (⁕ 25. srpna 1900, Praha – † 27. ledna 1976, Praha) , založil spolu s Jaromírem Bělorem roku 1919 kmen Děti Ostražitosti (Praha), který vstoupil do Junácké Obce Psohlavců. V té době používal přezdívku Lumír. Později byl dlouholetým členem náčelnictva LLM s mnoha funkcemi. Náčelník kmene kmene Stříbrné Luny a jednoty Táboritů.

V době prvního náčelnického období Prokopa Koudely (1924–25) zastupoval LLM před úřady coby oficiální předseda LLM.[1]

Po rozchodu s LLM v roce 1932 (byl vyloučen Valovičem) byl dál aktivní mezi samechovskými woodcraftery a v Družstvu Walden.

V roce 1933 zajišťuje v rámci pražských Městských družin woodcrafterský program a pro dělnickou mládež pořádá tábor s názvem “S modrou oblohou” – tento projekt také předvedl Setonovi a jeho manželce při jejich návštěvě Československa roku 1936.

Jeho manželkou se stala Antonie Konopásková (Tonča), která v kmeni Stříbrné Luny vedla družinu dívek.

Původně byl zaměstnancem Československých drah, později si založil Fotografický ateliér, kde zaměstnával woodcraftery.

Po válce se stal lidovým soudcem. Svůj rozsáhlý archív předal Mílovi Vavrdovi a mnohé unikátní doklady o činnosti předválečných woodcrafterů v Československu se díky něm dochovaly do současnosti.

Publikační činnost

Karel Bukovanský - Buk psal do Vatry i Hlasatelů[2] pod jmény Lumír, Hradecký, Buk, Starý Buk, Starý Písmák atp.

Ve své době šlo v Československu o naprosto revoluční myšlenku příměstských táborů, které díky Bukovanskému postavily svůj program na woodcrafterské činnosti. Podobně, jako tomu bylo v USA – viz Chautauqua (Poznamenal Keny)
  • Po Setonově návštěvě Československa, o vánocích 1936, se pokusil využít situace k tomu, aby reaktivizoval skomírající, do sebe uzavřenou LČSW a bývalé woodcraftery. Za tímto účelem sestavil, a těm co projevili zájem také rozeslal, studii nazvanou Stará a nová cesta Lesní moudrosti, 1937 (sborník), v níž se pokusil představit svou vizi aktivního woodcrafterského hnutí.
Šlo o soubory nečíslovaných cyklostylovaných listů, které ilustroval svými fotografiemi. (Poznamenal Tuwanakha)

Odkazy


  1. Prokop Koudela - Jánošík tehdy ještě nebyl plnoletý. Za Rakousko-Uherské monarchie byla plnoletost až od 24 let. Po vzniku ČSR snížilo Národní shromáždění 23.7.1919 hranici plnoletosti na 21 let. Na 18 let byla snížena hranice plnoletosti až po 2. světové válce počátkem roku 1951. (Poznamenal Keny)https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-ety-ceskoslovensko-klesnout-plnoletost-z-24-na-21-let.A190719_193300_pred-100-lety_heli
  2. Název Hlasatel roku 1923 vymyslel při psaní svých Hlasatelů propagátora.