Woodcraft Folk – woodcraft britský a socialistický
Milan Klimánek, Tadeusz Wyrwalski
The Woodcraft Folk - A co-operative voluntary children´s and youth organisation, v češtině přibližně jako “Woodcrafterský lid – dobrovolná svépomocná organizace děti a mládeže”, byla založena v roce 1925 skupinou londýnských socialistů, která odešla z organizace Kibbo Kift v době, kdy se John Hargrave rozhodl podporovat Douglasovu úvěrovou teorii za cenu údajně přechodného opuštění woodcrafterských ideálů. Zakladatelem Woodcraft Folku (W.F.) byl Leslie A. Paul, lesním jménem Little Otter (Malá vydra). Cíle a organizaci svého hnutí popisuje L. A. Faul ve své knize The Folk Trail (1929, Cesta Woodcraft Folku) takto:
The Woodcraft Folk je dobrovolnou lidovou organizací dětí a mládeže pro hochy a dívky od 6. roku věku. V činnosti organizace jsou zdůrazněny kooperace, rovnost, demokracie a mír. Woodcraft Folk je organizací politickou, socialistickým hnutím, úzce spjatým s hnutím kooperativním a finančně podporovanou britskou stranou práce (Labour Party). Staví na myšlenkách E. T. Setona a jeho organizace Woodcraft Indians. Prvořadými zájmy W. F. jsou cestování, táborový život, znalost přírody, řemesla a jiné činnosti, charakteristické pro woodcraft. Členstvo W. F. se kromě toho zabývá otázkami světových dějin v socialisticko-marxistickém pojetí. W. F. je formou sebeobrany dělnických organizací před vlivy imperialismu a církví. Výchovné metody vycházejí z teorie rekapitulace. Vedení W.F. je v rukou mladých lidí, nikoliv dospělých, jak je tomu v Baden-Powellově skautingu nebo též v organizaci The Order of Woodcraft Chivalry (O.W.C.).
W.F. sdružuje především mládež z dělnického prostředí. Jádro výchovné práce spočívá v koedukovaných místních skupinách. V činnosti dominuje demokratický systém, v němž jednotlivec rezignuje ze své osobní svobody ve prospěch celku. Přes značné zdůrazňování demokratického systému organizace se místní skupiny nemohou obejít bez rozhodující skupiny vůdců. W.F. akcentuje svůj revoluční postoj zvláště v boji s těžkými důsledky soudobé civilizace. Podobně jako v jiných woodcrafterských organizacích je uplatněno kmenové zřízení, obřadnictví a malebnost při všech příležitostech činnosti.
Ve čtvrtletníku The Herald of the Folk (1927) čteme:
Podle dnešního stavu je organizace rozdělena do místních městských nebo venkovských skupin, které sdružují:
Elfins – skřítky (děti ve věku 6 až 9 let),