Woodcraft v českých zemích
Kdy a kdo už konečně jednou uspokojivě odpoví na otázku, proč právě malá země v srdci Evropy, tak kulturně i geograficky vzdálená od Setonova rodiště i pozdější domoviny, se stala zaslíbeným místem jeho díla? Ani zde se odpověď neobjeví. Jenom půjdeme po Setonových stopách, abychom o zaslíbeném místu podali malé svědectví.
Povězte, v jaké jiné zemi je Seton tak znám a uznáván jako u nás?
Nebo který jiný národ se může pochlubit, že do jeho jazyka byla přeložena většina Setonova díla? - Řada do češtiny přeložených Setonových děl představuje okolo padesáti různých titulů a kdybychom počítali i různá vydání jednotlivých titulů, dalo by to téměř stovku u nás vydaných Setonových knih.¹⁾ Celkový náklad jen po druhé světové válce překročil milión výtisků.
Nebo zda některý jiný stát (včetně USA!) může své stoupence woodcraftu počítat na tisíce? A to přes (nebo právě proto?) různé nepřízně doby a persekuce.
Hádejte, hledejte - nenajdete. Taková druhá země není.
Počátky: 1912 – 1922
Do českých zemí se woodcraft dostává prakticky současné se skautingem a jejich počátky se do určité míry prolínají. Snad by bylo i přesnější a vhodnější mluvit v tomto období (a samozřejmě i později) o junáctví, jako specifické české syntéze obou výchovných směrů. Konečně vždyť i tehdejší (pra)skauti a (pra)woodcrafteři sami sebe “junáky” s hrdosti nazývali a zásadní ideové rozdíly mezi sebou ještě nehledali.
Přestože první intuitivní pokusy se zaváděním nových forem přirozené dětské výchovy ve volné přírodě byly u nás činěny už před rokem 1910, a ještě před Svojsíkem skauting propagoval a skautskou kolonii založil Ing. František Hofmeister²⁾, rozhodující obrat nastává na podzim roku 1911 poté, kdy v létě středoškolský profesor A. B. Svojsík poznává a studuje v Anglii skauting osobně. Po návratu se stává jeho horlivým propagátorem a počátkem roku 1912 vydává první české skautské příručky. V roce 1912 jsou tedy – pod vlivem Svojsíka, ale i nezávisle na něm – zakládány první skautské oddíly, v létě pořádány první tábory. Tato doba je silně poznamenána (a platí to i pro léta následující, pro skauting i woodcraft) hledáním, nevyhraněností a sbíráním zkušeností. Neexistuje dosud žádná organizace, a tak oddíly pracují “na vlastní pěst”, vše záleží hlavně na osobností vedoucích.
Seton je v této době u nás již několik let znám, ale pouze jako spisovatel povídek o zvířatech. Nyní, díky Svojsíkovi³⁾, je představován i jako pedagog, tvůrce amerického skautingu (byl v tu dobu zároveň náčelníkem Boy Scouts of America), ..text pokračuje