Stránka:bw-tom6.djvu/58

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 57

… a mnohá studánka v blízkosti tábora nesla nápis “Protože jsem poznal trýzeň žízně…”. Skauty byly horlivě čteny Setonovy spisy z knihovny Walden a ve skautských oddílech bylo dost Rolfů, Quonabů, Vlků, Lišáků a jiných indiánských a lesních jmen. Nebylo snad klubovny, V níž by nevisel vedle Baden-Powella také Setonův portrét. Woodcraft citelně ovlivnil učení táborovému životu v Lesních. školách Svazu pro vůdce pořádaných od r. 1923.

Organizace Svazu z r. 1921 nechávala otevřené dveře pro vstup skupin setonovsky zaměřených. R. 1926 v Programovém prohlášení Svazu v bodu, věnovaném náboženství se vzpomíná výslovně Setonovy teze o “úctě ke každému uctívání Velkého ducha”; náboženské smýšlení mnohých skautů se vyjadřovalo právě tímto pojetím.

Stále výrazněji se pro český skauting prosazovala idea syntézy mezi skautingem Baden-Powellovým, jeho nesporným základem, a prvky Setonova woodcraftu, podporovanými domácími, slovanskými prvky.[1] Tímto směrem, zdůrazňovaným pak všemi skautskými teoretiky českými, šli pak i jiní skauti mimo Svaz. Nezdařené však bylo Seifertovo prosazování Setonových ideí mezi skautskými skupinami socialisticky orientovanými ve Federaci konkurující Svazu.

Naprosto kladně v českém skautingu hodnotili Setona Jan Novák¹²⁾, Josef Šimánek¹³⁾, J.S. Procházka¹⁴⁾, Jan Podzimek¹⁵⁾, Bohuslav Řehák¹⁶⁾, Rudolf Plajner¹⁷⁾.[2] Avšak i ti, kdo měli výhradu k přílišnému zdůrazňování primitivismu a přenášení indiánských prvků k nám byli obdivovateli Setonova pojetí života v přírodě jako zušlechťujícího činitele.

Všude v dětské literatuře české, kde vystupuje chlapec hledající ušlechtilé naplnění života ve styku s přírodou, můžeme vysledovat odraz Setonova vzoru. Tak je i u skautského spisovatele Jaroslava Foglara.

A když hlasatel ideje woodcraftu E. T. Seton navštívil o vánocích 1936 Československo, byli i skauti jeho nadšenými posluchači a Seton také jejich hostem.[3]


  1. Tato “idea syntézy” je absolutním nepochopením rozdílu mezi Baden-Powellovým skautingem a Setonovým woodcraftem. Klíčovým elementem woodcrafterské výchovy je samospráva, kdy si sami woodcrafteři volí svoje vůdce a při sněmech hlasováním rozhodují o svých záležitostech. Pro woodcraft je typická vlastní iniciativa každého jednotlivce, která je u skautského organizačního modelu, který je postaven na subordinaci nežádoucí. (Poznamenal Keny)
  2. Je ironií nejhrubšího zrna, že Vratislav Hanzík v této plejádě skautských činovníků uvedl i štváče, co vytrvale po řadu let pronásledovali a veřejně očerňovali zakladatele československého woodcrafterského hnutí Miloše Seifertova - Woowotannu, zneužívajíce při tom svého vlivu a postavení. Je tedy nutno zdůraznit, že mezi ty čestné výjimky patří J. S. Procházka, Rudolf Plajner a nejspíš i Jan Podzimek, který se do onoho výčtu skautských osobností dostal pouze díky své knize "Zálesáckou stopou" z roku 1928. (Poznamenal Keny)
    Skutečně "bratrská tolerance" Jana Nováka, Josefa Šimánka a Slávy Řeháka se projevila například v knize Na obranu českého skautingu (1922), článcích časopisu Vůdce atd. (Poznamenal Tuwanakha)
  3. Dlužno dodat, že SJS RČS neměl na této návštěvě sebemenší zásluhu. Setonovu návštěvu totiž finančně zaštítila YMCA. (Poznamenal Keny)