Stránka:bw-tom6.djvu/69

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 68

… skončení války se Pittrovi podařila ojedinělá akce, kterou zachrání život stovkám židovských a německých dětí (viz dále).

V čele práce v Milíčově domě stál význačný učitel Ferdinand Krch, dávný přítel Miloše Seiferta, který spolupracoval už s Psohlavci, stál u zrodu LLM a jeden čas stál jako starosta symbolicky i v jejím čele. Jemu pomáhala řada dalších woodcrafterů - Z. Teichman, M. Vavrda, E. Vogl a další – a tak se Setonův program významně uplatnil ve výchovné práci Milíčova domu. Není proto divu, že při pobytu v Praze poctil E. T. Seton svou návštěvou také Milíčův dům. Než byla postavena vlastní ozdravovna, zúčastňovaly se děti táborů pražských woodcrafterů.

Spolupráce P. Pittra s woodcraftery však nebyla jednostranná. Pitter svým aktivním pacifismem a duchovním komunismem silně ovlivnil M. Seiferta a tím také i Ligu, po válce spolupracoval s pražskými kmeny a dokonce přednášel i na Čotokvé 1947. Hned po únoru 1948 byl Milíčův dům komunisty zabrán a výchovná práce znemožněna. Aby unikl zatčení, byl Pitter v roce 1951 nucen emigrovat do Německa, později se usadil ve Švýcarsku kde se stal se aktivní a uznávanou osobností čs. emigrace. Je osobností, na kterou pamatuje u příležitosti životních výročí UNESCO (100 let od narození 1895–1995).


Městské družiny v Praze. Ojedinělý pokus K. Bukovanského - Buka uplatnit woodcrafterský program mezi dětmi v masovém měřítku mimo woodcrafterskou organizaci. Po jedné z veřejných besed pražských kmenů Slunovratu a Živěny v roce 1932 se na Buka obrátili zástupci Družin pro školní mládež hl. m. Prahy (které zahrnovaly na 70 organizovaných družin přibližně po 40 dětech), aby jim pomohl zavést novou programovou náplň, zaměřenou na rekreaci, život v přírodě a rukodělnou činnost. Nabízelo se ideální uplatnění pro lesní moudrost, čehož Buk po nuceném rozchodu s Ligou v roce 1932 využil a plně se této činnosti věnoval.¹³⁾¹⁸⁾ Přestože nešlo o “čistý woodcraft” podle Svitku březové kůry, povedlo se během 30. let nabídnout smysluplný městský i táborový program tisícům pražských děti, což 23.12.1936 E. T. Seton při své návštěvě a sněmu u městských družin také náležitě ocenil.


Bylo by možné psát ještě o řadě dalších organizací, skupin či hnutí mládeže, ve kterých se woodcrafterský program a myšlenky mezi válkami více či méně uplatnily, ale pro stručnost zmiňme ještě aspoň ty nejdůležitější: YMCA, Česká obec junáků volnosti, Camp Allen, Jack London Club, a samozřejmě Svaz junáků - skautů a skautek a některé trampské osady.¹³⁾¹⁸⁾²⁷⁾²⁸⁾


Liga československých woodcrafterů

Na jaře a v létě 1928 dospívají představitelé LLM a LPVP k názoru, že je neúčelné, aby v ČSR existovaly dvě organizace s blízkým názvem a shodným cílem. Je dohodnuto spojení v jednu organizaci, k čemuž došlo na schůzi rady důvěrníků 21.10.1928 v Praze. Nový název organizace zněl: Liga československých woodcrafterů (LČSW). Slavnostní ustavující sněm se konal v květnu 1929 na Samechově. Náčelníkem byl zvolen Miloš Seifert.

Nové náčelnictvo uskutečňuje program podle dvou základních požadavků: větší příklon k E. T. Setonovi a tzv. “orthodoxnímu ..text pokračuje