Stránka:sramizdat-69.djvu/26

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

ZÁVĚREM

(Následující úvahu napsal po přečtení Ruskova Hlasu Lesní Moudrosti profesor Karel Langer - Juraj (nar. 1903), jeden z prvních spolupracovníků Miloše Seiferta - Woowotanny, s nímž se podílel na rané činnosti Ligy Lesní Moudrosti:)

Od nepaměti uvědomují si lidé, že vývoj člověka se nemůže opírat jen o vrozené pudy a instinkty. Má-li člověk, jediný z tvorů nadaný rozumem, citem a svědomím, využít těchto svých výjimečných vlastností k prospěchu svému i všelidskému, musí je systematicky rozvíjet a učit se užívat je morálně správným způsobem. To znamená i nutnost pudy ovládat a někdy i potlačovat, neboť pudová síla nekorigovaná vůlí morálních zásad se může zvrhnout v krutost z rozkoše, která sráží člověka pod úroveň zvířat.

I proto všichni, kdož vyznávají morální povinnost člověka, dávat se do služeb veškerého života na zemi, vytvářeli různé způsoby výchovy člověka k ryzí lidskosti.

Výchovu lze v zásadě provádět třemi způsoby:

1, Násilně – i s použitím tělesných trestů apod.
2, Humánně – příkladem, povzbuzováním, poučením, s vyloučením jakéhokoliv násilí a donucování
3, Nábožensky – na jedné straně se slibnou vidinou věčného blaha, na straně druhé s odstrašující vidinou věčného trápení v pekle. Náboženství uplatňuje jak formu humánní, tak onu, která uplatňuje tresty, byť jen formou povinné modlitby (za pokání) či tělesné askeze.

Nejdokonalejší humánní metodu vytvořil J. A. Komenský. Metodu tak dokonalou, že se doposud nikde nepodařilo plně ji uplatnit.

Počátkem 20. století obohatil humánní metody výchovy originálním způsobem Ernest T. Seton. Jeho systém směřuje k tomu, aby člověk dosáhl vnitřního, bytostného splynutí a přírodou. Činí tak snahou projít zkráceně všemi stupni vývoje člověka v přírodě, jež je jeho matkou, živitelkou i pěstounkou. Otužit se tělesně, osvojit si základní dovednosti, bystřit smyslové vnímání a usuzování, rozvíjet tvořivost, utužovat vzájemné vztahy, kultivovat citový život.

Zvlášť cenným přínosem Setonova systému zůstává objev, že mládež je schopna kolektivní sebevýchovy, může-li se opírat o taktní vedení dospělých.

Když Seton hledal ve své vlasti – severní Americe – vzor původního vztahu člověka k přírodě, našel ho jedině v lovcích – Indiánech. Od nich pak převzal stanování, táboření, společenskou organizaci, různé životní praktiky a morální zásady.

Vnější efektnost jím vybraných prostředků výchovy svádí, žel, mnohé stoupence woodcraftu (jak svůj výchovný systém pojmenoval sám E. T. Seton[1]) k pouhému hraní si na Indiány, přičemž se zapomíná, že toto vše je jen prostředek k cíli ryze duchovnímu – ke splynutí člověka s mysteriem života a vesmíru[2]. A to je cíl velmi náročný, jemuž se musíme celý život stále více přibližovat.

Má-li člověk zůstat a stávat se se lepším člověkem, musí se vzdát představy, že je pánem a vládcem přírody a uvědomit si, že dík výjimečnému nadání je mravně povinen životu v přírodě cele a oddaně sloužit.

Humánní cíle woodcraftu objevil pro náš národ prof. Miloš Seifert. Nepřeložitelný výraz woodcraft nahradil výrazem “lesní moudrost” a tak i pojmenoval organizaci, kterou u nás založil: Liga lesní moudrosti. Tato byla jak za okupace, tak za totalitního režimu zakázána.

..text pokračuje


  1. Woodcraft, v původním smyslu slova není výchovný systém, nýbrž soubor znalostí a zkušeností, který Seton využil k tomu aby probudil zájem dospívající mládeže a ukojil její přirozenou touhou po zábavě a dobrodružství. Jako terminus technicus pro výchovný systém se slovo “woodcraft“ používá pouze v rámci středoevropského prostoru, ovlivněného názory a interpretací Miloše Seiferta - Woowotanny. To si konec konců uvědomili českoslovenští woodcrafteři již v období krátce po 2. světové válce kdy se právě z onoho důvodu snažili důsledně používat počeštěnou verzi – “vudkraft”, aniž by si uvědomili, že tím ono slovo okleštili o jeho kouzlo. (Poznamenal Keny, 23.12.2020)
  2. Ve skutečnosti je tohle ideový konstrukt Miloše Seiferta - Woowotanny, který nutně – dříve či později – vede k pochybnostem a pocitu selhání. Seton tak vysoké cíle neměl. Jeho cílem bylo ukojit přirozenou ctižádost dospívající mládeže, probudit její touhu po poznání a vypěstovat smysl pro čest a spravedlnost. (Poznamenal Keny, 23.12.2020)