Woodcrafterské minimum
V roce 2023 začal Petr Vilhelm - Willy, ve spolupráci s Josefem Sokolem - Škarmanem a dalšími spolupracovníky pracovat na projektu nazvaném pracovně Woodcrafterské minimum a v listopadu pro weby s tímto projektem spojené zaregistroval Pavel Spálený - Yučikala Wičaša dvě nové internetové domény: woodcrafterskeminimum.cz a orlipera.cz
Proč Woodcrafterské minimum?
Liga lesní moudrosti je výchovná organizace. Vyplývá to jak z kréda LLM:
tak ze Setonem stanovených Devíti hlavních zásad – viz kapitoly „Výchovné prostředky v duchu lesní moudrosti”, „Pocty dle stanovených měřítek” a „Osobní vyznamenání za osobní výkony” ve Svitku březové kůry.
Tento výchovný systém, originální projekt E. T. Setona byl poprvé mládeži nabídnut prostřednictvím The Book of Woodcraft, 1912 (book)[1], a pro účely české LLM upraven v 90. letech 20. století v rámci českého vydání Svitku březové kůry.
Jde o výchovný systém, ze kterého čerpají inspiraci pro svou činnost také vůdčí osobnosti jiných organizací: Skauti, MOP (Mladí ochránci přírody), TOM (Turistické oddíly mládeže).
Třicet let zkušeností s plněním činů v Lize lesní moudrosti však ukázaly, že reálné výsledky v rámci Malé lóže poněkud zaostávají za očekávaným výstupem. Svitek březové kůry určený pro členy Malé lóže (SBK ML) obsahuje 465 činů. A toto je přehled činů, které za dobu existence centrální evidence získalo více než 50 členů Malé lóže:
- 1A1 Běh na 100m
- 1B1 Chůze 1 km,
- 1C3 Skok daleký z místa,
- 1G1 Přemet stranou,
- 1H1 Hod míčem do dálky,
- 1H2 Hod míčkem do dálky,
- 1M3 Dostřel jedním šípem,
- 1Q7 Zvláštní způsoby plavání,
- 1R3 Táboření ve stylovém stanu,
- 1S1 Kimova hra,
- 1W1 Kliky,
- 1W3 Šplh na laně,
- 1W5 Setonův běh,
- 1W7 Akrobacie,
- 2L2 Listnaté stromy,
- 2L5 Plody,
- 1R1 Naši savci,
- 3F1 Malé předměty z keramiky,
- 4D4 Chov drobných savců,
- 4G5 Pečení z nekynutého těsta,
- 4G7 Studené pokrmy,
- 4N6 Studijní výsledky.
Na druhou stranu, z celkového poču 465 činů, jich téměř polovinu (183) nesplnil ani jeden člen Malé lóže mladší 13 let. A 103 z nich ani do 16 let, tj. do věku, kdy členové Malé lóže přechází do Velké lóže. Z podrobného přehledu plnění činů, který vytvořila Pavlína Hlaváčová - Tawasentha na základě údajů z Registru OP již v roce 2021, vyplynula nutnost revize Svitku březové kůry a výchovného systému LLM.
- Prvořadým krokem byla revize Svitku, jejímž cílem mělo být snížení počtu činů pro ML a úprava jejich náročnosti.
- Druhým krokem bylo sestavení souboru základních dovedností (kompetencí), které by měl každý člen woodcrafterského kmene ve věku 10 – 15 let zvládnout, aby tak mohl dál na těchto základech stavět, při svém dalším stoupání na horu. Zároveň mělo dojít na vytvoření jakéhosi vědomostního základu, který nás woodcraftery vzájemně spojuje. A tento soubor byl pracovně nazván Woodcrafterské minimum.[2]
- Třetím krokem je vytvoření metodické příručky s návody na plnění činů.
Především jde ale o to, aby se budoucí woodcrafter seznámil s nejběžnějšími disciplínami spojenými s praktickou stránkou woodcrafterské činnosti (lesní moudrosti) a dokázal se v nich orientovat.
Výběr činů zahrnuje jak činy vedoucí k lepší tělesné kondici a získání dovedností a znalostí klíčových pro pobyt v přírodě, poznávání a ochraně přírody, rukodělné zručnosti, umělecké tvořivosti, a prohlubování vztahu nejenom ke své zemi, ale i ostatním lidem, jak v rámci kmene, tak i jiných woodcrafterských skupin.
A také o jde o snahu, jejímž cílem je:
- zvýšit úroveň základních woodcrafterských znalostí a dovedností už v raném věku našich členů,
- umožnit získání velké výhody společného vědění napříč LLM, která usnadní vstupní parametry účastníkům Čotokvy ML i VL, Náčelnických zkoušek a uplatnění těchto woodcrafterských kompetencí v mezikmenových soutěžích apod,
- motivovat jednodušší a atraktivnější formou členy ML k plnění OP,
- přizpůsobit podmínky výkonnostním možnostem dětí ve věku 10-15 let,
- dát náčelníkům kmenů další náměty na program schůzek a výprav.
Historie práce na Woodcrafterském minimu
S nápadem, vytvořit Woodcrafterské minimum, přišel Petr Vilhelm - Willy na podzim roku 2022. Seznámil mě[3] s hrubou koncepcí projektu a přizval ke spolupráci.
Během zimy 2022/2023 jsme podrobně vypracovali několik variant Woodcrafterského minima. Výsledek naší intenzivní práce jsme chtěli představit a dát k diskusi 11. února 2023 na setkání náčelníků kmenů Malé lóže v Srbech. Bohužel, účast byla mizivá (Bobři 7 zástupců, Strážci údolí 1, Jestřábi 2, Okwaho 1).
Kompletní informace o WM jsme zveřejnili v TD a požádali členy LLM o zpětnou vazbu. Vlastní zajištění komunikace, se všemi 16 dětskými kmeny, si vzalo na starost náčelnictvo LLM – konkrétně Dita Laštůvková - Todi a úřadující náčelník LLM Tomáš Sadílek - Chlup.
Abychom si ověřili nastavené podmínky některých činů, spustili jsme v červnu 2023 testování. Do týmu jsme přizvali Tawasenthu. Testování trvalo až do konce prázdnin a zúčastnily se jej kmeny: Bobři, Hinajankaga, Jestřábi, Jilm, Strážci údolí, Osmaka Opo, Stopaři a Trilobit. V září 2023 bylo Woodcrafterské minimum s výsledky testování předloženo k diskusi na setkání náčelníků kmenů ML Pražské a středočeské oblasti LLM.
Ukázalo se, že testovaný formát WM úplně nevyhovuje všem kmenům stejně a narazili jsme na problém, jakým způsobem WM do systému stoupání na horu zařadit. Z tohoto důvodu jsme svolali ještě schůzku na pátek 20. října 2023, v předvečer Sněmu zástupců v Tuchlovicích. Z brainstormingu zorganizovaného na tomto setkání vzešel soubor činů, které by ve Woodcrafterském minimu neměly chybět. Jsou to:
- Fyzická zdatnost
- Umět plavat; Nachozené kilometry; Pravidelná pohybová aktivita; Otužování;
- Táboření
- Balení batohu; Přístřešek, stan, týpí; Noci v přírodě; Oheň; Vaření; Mapa a orientace;
- Příroda
- 10 rostlin; Chléb lesa; Zvířata; Ekologie; Astronomie;
- Myslící ruka
- Nůž, sekera, pila; Šití; Kresba; Indiánské výrobky;
- Okřídlená ruka
- Dobrá vůle; První pomoc; Organizace; Četba; Odříkání, přemáhání; Spolupráce.
Aktuální stav
Z představení Woodcrafterského minima na závěr Sněmu zástupců 21. října 2023 v Tuchlovicích vyplynuly následující kroky, jak s Woodcrafterským minimem naložit. Buď:
- A) Provést revizi Svitku ML – vyškrtnout, předělat, doplnit činy
nebo
- B) Pokračovat na Woodcrafterském minimu, ale pojmout je jako Mistrovství,
nebo
- C) Zaměřit se pouze na metodiku, jak plnit, jak pracovat.
Spolu s Tawasenthou a Pajdou jsme se rozhodli dokončit úpravu Svitku březové kůry pro ML, na které začala pracovat Tawasentha s týmem už v roce 2021, ale kvůli Woodcrafterskému minimu práci přerušila. Na pracovní schůzce 20. a 21. ledna v Praze jsme se dohodli na konečném počtu 200 vybraných činů, u řady z nich jsme navrhli úpravy, část úprav jsme převzali již z předchozí práce na SBK ML. Tento návrh bude předložen Ústřední radě orlích per k posouzení.
Na schůzce 21. ledna 2024 došlo i na návrh znění Mistrovství Woodcrafter pro ML.
- ↑ The_Book_of_Woodcraft,_1912_(book)#Nine Important Principles of Scouting
- ↑ Po Sněmu zástupců, který se konal 21. října 2023, byl přejmenován na Mistrovství Woodcrafter (rovněž pracovní název), protože na diskuzních setkáních k Woodcrafterskému minimu (v září při setkání náčelníků kmenů ML Pražské a středočeské oblasti LLM a pak v předvečer Sněmu zástupců v Tuchlovicích) zaznělo vůči pracovnímu názvu Woodcrafterské minimum dost negativních reakcí. „Ono to slovo minimum má takovou zvláštní konotaci (tj. subjektivně a emocionálně zabarvené přiřazení významu dané jazykové konstrukci)“, říká Tawasentha, „– jako, že je to úplný základ a kdo neumí toto minimum, tak je něco míň, není woodcrafter apod.” Tak to vyznělo z diskuzí. Přitom, když se to pojme jako doporučené penzum znalostí a dovedností nejen pro členy ML, ale i pro náčelníky rodů, kmenů nebo i jako základ pro dospělého woodcraftera, tak bychom spíše než o „woodcrafterském minimu” mohli hovořit o splnění jakési mistrovské zkoušky.“ – (Poznamenal Keny)
- ↑ Autorem původního textu je Josef Sokol - Škarman. (Poznamenal keny)