Uživatel:Willy

Z thewoodcraft.org

Willy

Jméno
Petr Vilhelm
Přezdívka (lesní jméno)
Willy
Vztah k woodcraftu
Cítím se být woodcrafterem už od roku 1973, kdy jsem se jako patnáctiletý poprvé seznámil se Setonovým dílem.

Woodcraft se postupně stal mým celoživotním programem.

Mohu říct, že mne to baví čím dál tím víc. Lesní moudrost mi totiž dává nejen poučení, ale také mnoho potěšení a radosti. Společně s Jiřím Mackem - Čiksikou jsme zorganizovali a pak vedli tým, který vytvořil KNIHU ORLÍCH PER A MISTROVSTVÍ. Tato jedna ze základních příruček lesní moudrosti se od roku 1997 používá dodnes.

Jestli bych na současném česko-slovenském woodcraftu ještě něco vylepšil, pak by to rozhodně měla být cílená snaha získávat daleko více zájemců z řad dospívajících a dospělých bushcrafterů, trampů, turistů, ochránců přírody ale i odrostlých odchovanců různých dětských organizacích. Chybí tu dlouhodobě nějaká platforma "dospělého woodcraftu", která by pokud možno měla jen jednoduchou organizační členskou strukturou.

Sám se zatím snažím alespoň v malém veřejně propagovat woodcraft už více než rok na internetu tím, že jsem aktivním přispěvatelem do bushcraft-portal.sk. Moje články se zde snaží na vlastních zkušenostech ukázat široký záběr znalostí a dovedností, které já považuji za lesní moudrost.

Willy – Vnučka E. T. Setona v České republice Kategorie: Main, Willyho

Stránka byla naposledy editována 11.4.2022 (Vytváření 26. srpna 2019)

V roce 2019 navštívila podruhé Českou republiku Julia A. Seton, vnučka Ernesta Thompsona Setona. Petr Vilhelm - Willy tehdy napsal o její návštěvě velice pěkný zápis na fóru bushcraft.sk. S jeho svolením jsem ho umístil i sem. --Keny


Willy – Pečení Bannocku Kategorie: Willyho


Willy – Chlebová pec ze staré vany Kategorie: Willyho


Willy – Články na bushcraft-portal.sk Kategorie: Main, Willyho
Je tomu dva roky, co jsem nabídnul Willymu, že sem postupně umístím jeho články, které od r. 2013 publikuje v rámci portálu http://bushcraft-portal.sk

Jak se postupem času ukázalo, byl to velký slib. Zpracování textu, včetně obrázků, aby to nějak vypadalo, není jen tak. A já svými silami ani zdaleka nestačím uspokojit tak plodného autora jakým je on.

Do dnešního dne již napsal bezmála sto příspěvků - v následujícím seznamu ani zatím nejsou všechny podchyceny. Ale časem snad budu moci svůj slib splnit. Prozatím tedy uvádím, kromě těch co jsou již zpracované a na které naleznete odkazy, alespoň jejich seznam… Keny


Willy – Pečení chleba v kotlíku Kategorie: Willyho


Willy – Příběh jedné březové boule Kategorie: Willyho

A tady je vysněná kuksa

Při všech mých cestách na sever Evropy do Laponska, jsem vždy ve stáncích, kde se prodávaly severské suvenýry, obdivoval dřevěné hrnky zvané "kuksy". Obzvláště ty, co byly vyrobeny z březových boulí měly nádhernou kresbu dřeva, ale jejich cena nebyla zrovna malá. Celkem logicky jsem brzy pojal velkou touhu, vlastnit takový stylový hrnek, a začal jsem uvažovat, že si ho vyrobím.


Willy – Dřevěné kachničky Kategorie: Willyho

Oba ptáci pospolu

Vedle malého krbu ležela naštípaná polena z velmi prosmolené a voňavé borovice. V souvislosti s tím se mi náhle v mysli vybavily fotografie z jedné knihy, věnované starým americkým srubům. Na obrázcích interiérů tam totiž často byla na římse krbu umístěna ze dřeva velmi realisticky vyřezávaná kachna a to v životní velikosti. A najednou tu byl nápad, vyřezat si také něco takového jako památku z letošní dovolené. Měli jsme před sebou ještě dlouhou trasu divočinou a tak jsem se nakonec rozhodl pro výrobu jen dvou malých ptáků, s tím, že do kachny o velikosti 1:1 se pustím někdy později, třeba až budu mít vhodný materiál, víc času a taky svojí vlastní římsu krbu.


Willy – Lžíce a kořenky Kategorie: Willyho

Jídelní sestava

Před už mnoha lety jsem pro sebe a svojí ženu vyrobil z kravského rohu lžíce a k tomu ještě dvě malé kořenky - na sůl a pepř. Pro lžíce jsem se inspiroval podobnými indiánskými lžícemi. Pro kořenky zase byly předlohou klasické lovecké prachovnice.


Willy – Medvědí stopy Kategorie: Willyho

Přední tlapa - detail.

Při jednom z jarních pobytů v Nízkých Tatrách, se mi podařilo v jemném blátě najít přímo výstavní stopy medvěda. Naše kamarádka Kamila se hned nadšeně pustila do dokumentace.Malý kapesní nůž položený vedle stop použila jako měřítko.


Willy – Tetřev Kategorie: Willyho

Strážce zimní tatranské divočiny

Tetřeva jsem volně v přírodě viděl před níže popsanými událostmi jen pětkrát. Bylo to jednou na Šumavě, 2x v Slovenském Rudohoří a 2x ve Finském Laponsku a vždy se jednalo jen o krátký zážitek z hlučného velkého černého ptáka mizejícího někde do smrčin. Touha pozorovat tetřeva delší čas a nedej bože i v toku nás s kamarádem Jačkem - též členem B-portálu, dovedla i do oblasti Nízkých Tater, na jedno stálé tokaniště. Dorazili jsme tenkrát bohužel pozdě, tok už skončil a tak jsme si jeden večer poleželi ve spacácích pod stromy, na které navečer tetřevi zahřadují a ráno pak za východu slunce tokají. Že jsme byli na správném místě, jsme poznali naprosto přesně - pod stromy bylo opravdu hodně tetřevího trusu. Pro něj je charakteristické, že obsahuje hlavně zbytky jehličí - což je hlavní součást tetřeví stravy během zimy a z jara.


Willy – Výři Kategorie: Willyho

Okroužkovaný výří bojovník

Jezdíme rádi se ženou na jedno moc oblíbené místo. Je to zastrčený kout s celkem málo porušenou přírodou a my si sem pravidelně několikrát do roka jezdíme, jak se říká „dobít si baterky“. V zimě, zhruba v této době se tu dost často stává, že se v nedalekých skalách ozývá houkání výrů. Musím říct, že je v tom kus úžasné poezie, když stojíte za mrazivé noci v zasněženém svahu, nad vámi září Orion se svojí hvězdnatou družinou a do tmy se tajemně ozývá jejich hluboké houkání.


Willy – Váček z choroše Kategorie: Willyho
Vloni, během závěru krásného podzimu, jsme se s ženou a kamarádem Sokolem toulali starými loveckými chodníky slovenských hor. Máme rádi tenhle čas, příroda hýří barvami, ve vzduchu je už po ránu cítit syrovost blížící se zimy, ale přes den je možné šlapat jen v triku a užívat si posledních slunných dní.

Sokol - teď už i čerstvý člen našeho bushcraft-portálu – mne v starém bukovém lese upozornil na celkem malé choroše o velikosti asi pěsti. Byly to letos narostlí troudnatci, jejich povrch ještě neměl prakticky vůbec žádnou ztvrdlou šedočernou krustu na povrchu. Kamarád se totiž už nějakou dobu zajímá o zpracování choroše na měkký poddajný materiál, podobný vzhledem i vlastnostmi kůži u nás známé jako jelenice. Vyprávěl o různých váčcích, vestách, kloboucích a čepicích. Já si dokonce vzpomněl, že jsem sám kdysi dávno měl možnost si na tenhle materiál sáhnout. Jeden ze starých woodcrafterů měl totiž doma odněkud z Bavorské strany Šumavy nádhernou tmavě hnědou čepici s kšiltem, která byla sešita právě z jednotlivých kusů dokonale zpracovaného choroše.

Naše duše zálesáků pookřála a začali jsme spřádat plány, co všechno bychom si mohli z chorošů vyrobit. Nakonec jsme jich našli hned několik a celkem snadno šly odtrhnout ze stromu.

Choroše jsem pak dovezl domů.

Váček s ocílkou, pazourkem a krabičkou na troud

Pro začátek jsem se rozhodl ušít jen takový malý váček na mini ocílku, kterou jsem dostal od SKW na letošním zimním srazu B-portálu.


Willy – Krabičky z březové kůry Kategorie: Willyho
Letos v únoru jsme se s pár přáteli z bushcraft-portálu.sk vypravili na několik dní do jedné lovecké chaty uprostřed slovenských hor. Po celodenním toulání opuštěnými lesními stezkami, jsme se večer v příjemném teple praskajících kamen a za romantického svitu svíček pustili do výroby krabiček z březové kůry. Tu kůru jsem tam převezl až z dalekého Laponska. Doma byla uložená na půdě a už dlouho čekala na svoji příležitost. Zimní čas, pěkná příroda a pár kamarádů - to mi připadalo jako ten správný čas.Rozhodli jsme se pro výrobu typu krabiček, jaké se používají v celé severní Evropě a na Sibiři.


Willy – Korálkování - váčky Kategorie: Willyho


Willy – Sběr parohů Kategorie: Willyho

Bob Skowbo se vrací z divočiny

Někdy asi před 40 lety jsem získal dva nebo tři ročníky kanadského časopisu Wildlife. Jeden článek byl věnován lidem žijícím uprostřed divočiny. Součástí textu byla i tahle fotografie včetně popisu.Nemohl jsem se toho obrázku nasytit, strašně moc jsem chtěl prožít nějaké podobné dobrodružství a vracet se z hlubokých lesů či hor s krosnou takhle vyzdobenou.